Zastosowanie drutów stalowych
Jednym z ważniejszych elementów asortymentu każdego sklepu budowlanego jest drut. Jest on dostępny w dwóch wersjach – w kręgach bądź też odcinkach, przy czym każdą z nich producenci oferują w różnych wariantach, o różnych parametrach. Najczęściej wykorzystuje się go do produkcji ogrodzeń czy ozdobnych gabionów ogrodowych, jednak można go użyć na wiele innych sposobów. Czym jest drut stalowy i jakie ma charakterystyczne właściwości?
Druty stalowe – charakterystyka
Producenci drutów stalowych proponują ich szeroki wybór. Warianty różnią się między sobą parametrami – to od nich zależy, czy będą mogły być wykorzystane do wybranego celu. Najważniejszą ich charakterystyczną cechą jest twardość, tj. wytrzymałość na rozciąganie. Podczas wyboru właściwych, warto zwrócić uwagę na stan ich powierzchni, ale też zakres średnich.
Przeczytaj również: Ile kosztują gabiony?
Jak wspomniano, najpopularniejszych podziałem drutów stalowych jest ten z uwagi na poziom ich twardości. W tym zakresie są wyróżniane wersje: miękkie, półtwarde oraz twarde. Pierwsze cechuje niska wytrzymałość na rozciąganie, natomiast ostatnie uzyskały parametry pozwalające określić je jako „normalne”. Półtwarde druty to gatunki o obniżonej wytrzymałości.
Przeczytaj również: Jakie zastosowanie mają druty stalowe?
Kolejnym kryterium wyboru jest sposób ich pokrycia. Mogą być one ciągnione na sucho – wówczas mowa o szarych drutach, zwanych także gołymi. Popularne są także warianty ciągnione na mokro, również gołe, aczkolwiek z połyskiem. Ostatnimi opcjami są wersje żarzone ciemne lub jasne, ale też wykonane z myślą do wykorzystania pod powłoki galwaniczne.
Przeczytaj również: Główne zastosowania drutów ocynkowanych
O sposobie wykorzystania omawianego materiału decyduje również ich przekrój – może on być okrągły, kwadratowy lub skręcony.
Gdzie wykorzystuje się druty stalowe?
Wspomniane rodzaje drutów stalowych doskonale sprawdzają się w wielu branżach. Najczęściej są wykorzystywane jako elementy konstrukcji, choć cieszą się ogromną popularnością także w hutnictwie. – Duże zapotrzebowanie na nie można zauważyć nie tylko wśród dużych firm i zakładów produkcyjnych, ale też klientów detalicznych. Świetnie sprawdzają się podczas prac remontowych, ale też ułatwiają wykonanie drobnych napraw – wyjaśnia ekspert z firmy METALZBYT POZNAŃ.
Wspomniany materiał jest podstawą podczas produkcji mebli i akcesoriów metalowych np. koszy czy wieszaków. To właśnie z nich produkuje się ogrodzenia czy gabiony, które następnie mogą być wypełnione innymi materiałami, takimi jak kamień.
Jak już wspomniano – druty stalowe to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych elementów w branży budowlanej. Przy ich pomocy wykonuje się nie tylko zbrojenia betonu, ale też produkuje gwoździe, bloki podporowe czy tworzy zawiesia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana