Wszystko, co musisz wiedzieć o farbach do metalu

Farby do metalu pomagają zaimpregnować i ochronić powierzchnię przed korozją. Stosuje się je zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Przed użyciem konkretnego preparatu należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Niektóre specyfiki wymagają zastosowania gruntów. Jak wybrać najlepszy produkt, aby spełnił wszystkie wymagania?
Farby do różnego rodzaju metali
Wybierając farbę do metalu, należy dokładnie przeczytać opis produktu. Niektóre artykuły są przeznaczone do malowania metali nieżelaznych, a inne do metali żelaznych. W pierwszej grupie znajdują się preparaty idealnie nadające się do impregnacji aluminium oraz metali ocynkowanych. Najczęściej są to substancje akrylowe, winylowe, lateksowe lub winylowo-akrylowe, które sprawdzą się podczas renowacji rynien oraz blachodachówki. Drugi rodzaj wykorzystywany jest do pielęgnacji stali, żelaza. Ten typ preparatów nie wymaga stosowania specjalnego podkładu.
Wieloetapowy proces malowania metalu
Fachowcy z firmy ARSEN podpowiadają, jak najlepiej przygotować powierzchnię metalową do malowania. Jeśli metalowy przedmiot ma już swoje lata, należy go dokładnie odczyścić. Nie można aplikować farby na skorodowaną i brudną powierzchnię.
W niektórych sytuacjach malowanie metalu musi przebiegać w kilku etapach. W celu zapewnienia maksymalnej ochrony elementom wystawionym na działanie deszczu i wilgoci stosuje się specjalne preparaty gruntujące, które zabezpieczają przed rdzą. Kolejny etap to podkłady pozwalające na zwiększenie przyczepności powierzchni. Dzięki temu następna warstwa, czyli farba właściwa, dłużej pozostaje na powierzchni bez żadnych nieestetycznych odprysków.
Farby do użytku zewnętrznego i wewnętrznego
Poszukując idealnego preparatu, który kompleksowo zadba o metalowe powierzchnie, należy dokładnie przeczytać zalecenia producenta. Nie każda farba nadaje się do użytku zewnętrznego, a co za tym idzie, nie zabezpieczy malowanych przedmiotów przed osadzaniem rdzy i negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Niestety preparaty do użytku wewnętrznego nie poradzą sobie z zadaniami, jakie wypełniają farby stosowane na zewnątrz. Jeśli zatem zależy nam na maksymalnej ochronie np. rynien, to warto wybrać odpowiedni produkt do impregnacji.
Jak skutecznie usunąć starą farbę?
Przed rozpoczęciem malowania należy dokładnie usunąć poprzednie warstwy starego preparatu. Najlepiej użyć do tego papieru ściernego. Cała procedura jest dość pracochłonna i bywa także męcząca, jednak pozostawienie resztek poprzedniej farby nie będzie estetycznie wyglądało. Warto także pamiętać, by nie nakładać żadnej farby na gładką powierzchnię. Nawet wysokiej klasy produkt nie będzie miał wtedy zapewnionego odpowiedniego poziomu przyczepności. Metal musi być zatem lekko chropowaty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Metale - powlekanie
Budmet-Carbo Sp. z o.o. Metalizacja i regeneracja części
woj. dolnośląskie59-220 Legnica, Niklowa 2
-
Antykorozyjne zabezpieczenia
MM. Mechanika maszyn. Stachowicz D.
woj. dolnośląskie50-326 Wrocław, Księcia Józefa Poniatowskiego 14a
-