Typy wyrobów ze stali węglowej
Każda stal jest stopem żelaza z węglem w postaci perlitu lub ferrytu. W przypadku stali węglowych (niestopowych) zawartość tego pierwiastka nie przekracza 2,11%, pozostałe dodatki stopowe, m.in. nikiel, chrom, molibden, krzem i mangan, również nie mogą przekraczać określonych wartości. Skład stali determinuje jej właściwości mechaniczne i możliwości wykorzystania różnych metod obróbki, a w związku z tym również wykorzystania.
Rodzaje stali węglowych
Wg normy PN-EN 10020: 2003, która rozróżnia stale stopowe i niestopowe, czyli węglowe, do stali niestopowych zaliczamy te, w których żaden z pierwiastków nie osiąga i nie przekracza następujących wartości: Mn = 1,65%; Si = 0,6%; Cr, Al, Co, W, i Ni = 0,3%; Mo = 0,08%; Ti i Zr = 0,05%; V, Bi, Se, Te = 0,10%; Cu, Pb = 0,40%; Nb = 0,06%; B = 0,0008%; inne (oprócz C, P, S, N) = 0,05%. Wśród stali węglowych wyróżnia się stale podstawowe, jakościowe i specjalne.
Przeczytaj również: Korzyści ze srebrzenia stali i metali kolorowych
Podstawowe stale węglowe osiąga się w ogólnie stosowanym procesie stalowniczym i nie nadają się one do obróbki cieplnej z wyjątkiem wyżarzania. Jakościowe stale węglowe spełniają wyższe wymagania jakościowe, a wykonywane z nich wyroby hutnicze nadają się do wykorzystania w nieco bardziej wymagających konstrukcjach. Stale węglowe specjalne charakteryzują się najwyższą czystością metalurgiczną (zwłaszcza w zakresie wtrąceń) i przeznaczone są do ulepszania cieplnego oraz hartowania powierzchniowego. Szczególną odmianą stali specjalnych są stale niskowęglowe – mówi ekspert z firmy Rostal.
Wyroby ze stali węglowych
Jakościowe stale węglowe wykorzystuje się do produkcji mało odpowiedzialnych elementów maszyn i urządzeń. Blachy ze stali o ograniczonych własnościach mechanicznych sprawdzają się np. jako materiał na obudowy domowych sprzętów AGD oraz w konstrukcji mebli. Stale jakościowe o wymaganych minimalnych własnościach wytrzymałościowych wykorzystywane są jako konstrukcyjne i przeznaczone na zbiorniki ciśnieniowe (blachy), do zbrojenia betonu w budownictwie ogólnym (pręty, płaskowniki) i produkcji szyn. W grupie jakościowych stali węglowych znajdziemy również gatunki stali sprężynowych, narzędziowych, automatowych, do ciągnienia drutu, a nawet do produkcji elektrod.
Przeczytaj również: Czy stal nierdzewna rzeczywiście nie rdzewieje?
Wyższy stopień czystości specjalnych stali węglowych daje większe możliwości ich obróbki cieplnej, co z kolei przekłada się na szersze możliwości wykorzystania. Z powodzeniem mogą zastępować stale jakościowe w większości wymienionych wyżej zastosowań. Wśród specjalnych stali węglowych znajdziemy również gatunki przeznaczone do sprężania betonu, a więc stale konstrukcyjne na pręty, kształtowniki i rury. Stale specjalne stosowane są do produkcji części maszyn przemysłowych i elementów roboczych narzędzi do przemysłowej obróbki mechanicznej innych metali (m.in. ostrza, wiertła, frezy).
Przeczytaj również: Dennice do zbiorników - podstawowe informacje
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana