Szlifowanie płaszczyzn jako jeden z rodzajów obróbki wykończeniowej
Szlifowanie to jeden z podstawowych rodzajów obróbki wykończeniowej płaszczyzn polegający na stopniowym usuwaniu z nich chropowatości. Poprzez zastosowanie profesjonalnych maszyn i narzędzi uzyskuje się idealnie gładką, płaską powierzchnię obrabianych elementów. Szlifowanie jest stosowane na wielką skalę w różnych gałęziach przemysłu, gdyż pozwala otrzymać ściśle określone parametry obrabianych detali.
Na czym dokładnie polega szlifowanie płaszczyzn?
Szlifowanie jest obróbką materiału polegającą na stopniowym ścieraniu jego wierzchniej warstwy aż do momentu, gdy uzyskana zostanie pożądana faktura powierzchni. Maszyny stosowane podczas obróbki płaszczyzn to specjalistyczne szlifierki do płaszczyzn. Dzięki nim można poddawać precyzyjnej obróbce wykończeniowej płaszczyzny, a także powierzchnie prostokreślne.
Szlifowanie jest realizowane przez ruch specjalnego narzędzia będącego częścią takich szlifierek, czyli ściernicy. Podczas szlifowania jest ona wprawiana w ruch obrotowy, a dodatkowo w ruch posuwowo-wzdłużny, posuwowo-przerywany lub dosuwowy w głąb materiału wprawiany jest też obrabiany element. Aby zapewnić mu należytą stabilność podczas obróbki, mocuje się go najczęściej na stole szlifierki. Połączenie tych ruchów przynosi doskonałe efekty. Szybko usuwana jest nadmierna chropowatość z wierzchnich warstw materiału. Staje się on idealnie gładki.
Szlifierki do płaszczyzn wyróżnia duża prędkość skrawania przy jednoczesnym zastosowaniu małej siły. Podczas szlifowania usuwana jest bardzo mała ilość materiału. Maszyny te gwarantują powtarzalność szlifowania, dzięki czemu są stosowane na skalę przemysłową. Mogą realizować kilka rodzajów szlifowania:
• szlifowanie obwodowe, • szlifowanie czołowe, • szlifowanie obwodowo-czołowe, • szlifowanie wgłębne.
Jakie efekty uzyskuje się dzięki zastosowaniu szlifowania płaszczyzn?
Profesjonalne szlifowanie płaszczyzn, które możesz zlecić np. firmie MultiMasz, umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni, która jest pozbawiona chropowatości, rys, śladów korozji (w przypadku obrabiania eksploatowanych części) czy trudnych do usunięcia zabrudzeń. Ten rodzaj obróbki wykończeniowej pozwala również uzyskać odpowiednią zgodność wymiarową elementów i nadać im odpowiedni połysk. Bardzo ważnym aspektem takiej obróbki jest również fakt, iż powierzchnie poddane szlifowaniu są odpowiednio zabezpieczone.
Szlifowanie jest wykorzystywane do obróbki zarówno nowych, jak i używanych elementów, którym trzeba przywrócić wyjściowe parametry. Każdy element poddany szlifowaniu powierzchni zyskuje drugie życie i może być z powodzeniem ponownie wykorzystywany np. w procesach produkcyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana