Stal i aluminium. Materiały wykonania rusztowań

Spis treści
- Rusztowania stalowe — wytrzymałość i bezpieczeństwo
- Konstrukcje aluminiowe i ich wykorzystanie na budowie
- Rusztowania stalowe, czy aluminiowe — które są lepsze?
Rusztowania są absolutną podstawą w większości prac remontowych, wykończeniowych i budowlanych. Przydają się szczególnie w przypadku prac na zewnątrz budynku, chociaż coraz częściej wykorzystuje się je także w pomieszczeniach. Na rynku dostępne są różne modele klasyfikowane ze względu na budowę i materiał wykonania. Najpopularniejsze są rusztowania stalowe i aluminiowe. Sprawdź, czym się charakteryzują i jakie są ich największe zalety.
Rusztowania stalowe — wytrzymałość i bezpieczeństwo
Konstrukcje stalowe są jednymi z najtrwalszych, jakie dostępne są obecnie na rynku. Stosunkowo duży ciężar sprawia, że gwarantują one stabilność, co jest bardzo ważne w przypadku prac wykończeniowych wysokich budynków. Co więcej, wykonanie ze stali nierdzewnej sprawia, że rusztowania tego typu są odporne na korozję będącą wynikiem wilgoci, czy bezpośredniego oddziaływania wody. Są one również wytrzymałe wobec innych czynników atmosferycznych: dużego nasłonecznienia, zmiennych temperatur.
Przeczytaj również: Dlaczego większość współczesnych rusztowań wykonuje się z aluminium?
Minusem takiego rozwiązania jest jednak stosunkowo niewielka mobilność — głównie względu na wspomnianą wcześniej wagę. Po zmontowaniu bardzo trudno taką konstrukcję rozłożyć — jest bardzo męczące i czasochłonne.
Przeczytaj również: Ścianki działowe aluminiowe i ich zastosowanie
Konstrukcje aluminiowe i ich wykorzystanie na budowie
Coraz większą popularnością w ostatnich latach cieszą się rusztowania aluminiowe. W tym zakresie wyróżnia się dwa rodzaje konstrukcji:
- elewacyjne,
- jezdne.
- Ogromną zaletą jest fakt, że rusztowania aluminiowe występują w różnych rozmiarach i konfiguracjach. Dzięki temu można dopasować je dowolnie do wykonywanych praw. Bardzo dużym plusem jest także łatwe i szybkie złożenie, co znacznie przyspiesza wszelkie prace budowlano-wykończeniowe — podkreśla specjalista z firmy LEDWON RUSZTOWANIA.
Konstrukcje aluminiowe są równie wytrzymałe, co ich stalowe odpowiedniki. Chociaż ważną mniej, to są równie stabilne i odporne na uszkodzenia, a także substancje chemiczne.
Przeczytaj również: Współpraca firm budowlanych z wypożyczalniami sprzętu i rusztowań
Rusztowania stalowe, czy aluminiowe — które są lepsze?
Wybór konkretnego rodzaju rusztowania zależy przede wszystkim od tego, jakie prace wykonuje się w budynku lub wokół niego. Konstrukcje aluminiowe wykorzystuje się przede wszystkim w budynkach, zwłaszcza tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca. Można nimi zdecydowanie łatwiej manewrować, co daje duże możliwości w zakresie ich dopasowania do konkretnego wnętrza.
Stalowe konstrukcje sprawdzają się przy wysokich budynkach, przy których wykonuje się drobne prace wykończenie. Te ze względu na dokładność zajmują sporo czasu, więc nie ma konieczności, aby było ono mobilne. Są one zwykle także tańsze niż aluminiowe odpowiedniki. Cena zależy jednak od ilości elementów, czy ich wielkości.
Dużym minusem rusztowań zarówno aluminiowych, jak i stalowych jest przewodzenie energii elektrycznej. Dlatego przy wszelkich czynnościach z instalacjami tego typu lepiej wybrać inne rozwiązanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Bramy, ogrodzenia, kraty
Ogrodzenia P.K. Koźmińscy Karol Koźmiński
woj. wielkopolskie64-115 Święciechowa, 20-Lecia 7a
-
Stalowe konstrukcje
Tel-Pol Konstrukcje stalowe i poszycia z płyty warstwowej
woj. mazowieckie26-613 Radom, Kozienicka 44
-
-
Bramy, ogrodzenia, kraty
Bartex Zakład Ślusarski Bramy Ogrodzenie Roman Zazula
woj. opolskie49-345 Skorogoszcz, Armii Krajowej 9A