Różne procesy wykorzystywane w recyklingu metali
Recykling metali pełni istotną rolę w gospodarce, gdyż dzięki niemu możemy ponownie wykorzystać zbędny surowiec, zamiast wydobywać nowe partie zanieczyszczając środowisko. By jednak było to możliwe, cała operacja musi przebiegać według ściśle określonych zasad. W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej recyklingowi różnych typów metali, omawiając wykorzystywane tam procesy.
Skąd pozyskiwać metale do recyklingu?
Zanim przejdziemy do odzyskiwania metali, skupmy się na sposobach ich zdobycia. Niezwykle ważna jest tu prawidłowa segregacja odpadów w naszych gospodarstwach domowych, dzięki której zbędny nam wyrób zyskuje szansę na drugie życie. Wyrzucajmy więc śmieci do odpowiednich pojemników, w przypadku metali zwykle oznaczonych żółtym kolorem. Gdy natomiast ilość surowca przekracza możliwości przydomowych kontenerów, możemy zawieźć go do skupu złomu. Oprócz pozytywnego wpływu na środowisko, działanie takie pozwoli zarobić nam nieco pieniędzy, zwłaszcza jeśli dysponujemy kruszcem wyjątkowo pożądanym na rynku. W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, że metale przetwarzane są niemal w stu procentach, co często nie jest możliwe w przypadku innych materiałów. Ponadto procesom recyklingu poddają się nie tylko takie produkty jak stare puszki czy pręty, ale nawet popiół powstały podczas prac jubilerskich.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług skupu złomu?
Jakie są sposoby recyklingu metali?
Wybór odpowiedniej metody odzysku zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj metalu chcemy przetworzyć. Działające na rynku złomowiska, między innymi VHZ Polska z Zielonej Góry, muszą więc dostarczone im surowce skrupulatnie segregować, by następnie mogły zostać przetworzone. Dla przykładu sortowaną stal możemy poddać magnetycznej segregacji połączonej z oczyszczaniem, by usunąć zbędne dodatki takie jak chociażby cyna. Z kolei aluminium najpierw należy podzielić na mniejsze fragmenty, z których przy pomocy sit pozbędziemy się zabrudzeń. Następnie przechodzimy do wypalania w piecach, co pozwala usunąć z metalu farby czy lakiery. Kolejny etap polega na wytapianiu, by na końcu doszło do odlewania. Ciekawym przypadkiem recyklingu metali jest miedź motoryzacyjna, gdyż zanim przetopimy ją w sztaby, musi przejść proces rafinacji elektrolitycznej. Tylko dzięki temu uzyskamy taką czystość surowca, która pozwoli na jego ponowne wykorzystanie.
Przeczytaj również: Co zaliczamy do złomu stalowego?
Przeczytaj również: Czy ołów jest przyjmowany w skupach złomu?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana