Rodzaje obróbki plastycznej metalu
Metal jest surowcem, który można poddawać obróbce na wiele różnych sposobów. W zależności od pożądanego efektu materiał ten można skrawać, poddać obróbce plastycznej np.: kuć, walcować, rozciągać i tworzyć wiele rozmaitych kształtów. Przemysł metalowy ma w zanadrzu mnóstwo użytecznych maszyn, które ułatwiają pracę z różnymi typami surowców. Jakie rodzaje obróbki są najpopularniejsze? Oto kilka faktów!
Obróbka skrawaniem
To najbardziej popularna forma obróbki metalu. Najczęściej jest ona wykonywana na różnego rodzaju konwencjonalnych maszynach lub urządzeniach. Jest stosowana w przeróżnych zakresach i warunkach oraz wykorzystywana do różnych celów. Może być wykonywana hobbystycznie, w przydomowych warsztatach, usługowo czy produkcyjnie. Zaliczamy do niej między innymi prace na wiertarkach, gwinciarkach, frezarkach, tokarkach, szlifierkach lub urządzeniach wielofunkcyjnych. W zależności od zapotrzebowania jesteśmy w stanie dobrać odpowiednio obrabiarki do każdego rodzaju obróbki z uwzględnieniem jej przeznaczenia oraz obciążenia — wyjaśnia pracownik firmy P.P.H.U. Wolsen z Potarzycy koło Jarocina.
Walcowanie jako metoda obróbki plastycznej blach
Kolejną z metod umożliwiających kształtowanie metalu jest popularne walcowanie. Proces ten polega na umieszczaniu materiału pomiędzy walcami, które zmieniają kształt surowca. Dysponujemy walcarkami z trzema bądź czterema walcami. W ten sposób powstają m.in. rury, elementy gięte czy stożki. Do obróbki plastycznej możemy zaliczyć m.in. gięcie elementów na giętarkach pierścieniowych czy żłobkowanie. Do obróbki blach wykorzystamy ponadto wszelkie: zaginarki, walcarki, giętarki, wykrawarki, nożyce gilotynowe oraz prasy.
Przeczytaj również: Sprzęty i urządzenia niezbędne do obróbki metali
Warto wspomnieć, że walcowanie może odbywać się na zimno, na ciepło lub też na gorąco. Pozostałe metody obróbki plastycznej metalu to m.in.: ciągnięcie, wyciskanie, cięcie laserowe, cięcie plazmowe oraz gięcie i tłoczenie.
Nowoczesne obróbka metalu w technologii CNC
Bardziej nowoczesną technologią pracy z metalami jest skrawanie czy obróbka plastyczna przy użyciu obrabiarek ze sterowaniem CNC. Tego rodzaju maszyny umożliwiają osiągnięcie wysoce precyzyjnych kształtów z zaawansowaną dokładnością oraz powtarzalnością. Obróbka skrawaniem w technologii CNC najczęściej realizowana jest przy użyciu tokarek lub frezarek z wbudowanymi prowadnicami liniowymi oraz sterowaniem CNC. W obrabiarkach możemy najczęściej spotkać sterowania: Heidenhain, Hanuc lub Siemens. Programowanie poprzez sterowniki zapewnia dokładne pozycjonowanie zarówno detali, jak i narzędzi skrawających, a także gwarantuje nastawę odpowiednich parametrów skrawania oraz pracy maszyny, finalnie pozwalając na osiągnięcie efektu zbieżnego z oczekiwaniami dotyczącymi jakości oraz wydajności.
Maszyny CNC pozwalają także na wysoce efektywną pracę – informuje pracownik firmy P.P.H.U. Wolsen spod Jarocina.
Obróbka plastyczna metalu również jest wykonywana na maszynach zadaniowych ze sterowaniem CN lub obrabiarkach z zaawansowaną technologią CNC. Zainstalowane sterowanie pozwala na manualne formowanie zadanego kształtu a przy użyciu sterowania CN lub CNC zapamiętanie wykonywanych "ruchów" maszyny i powtarzalne seryjne kształtowanie całej serii detali. Elektroniczne sterowanie pozwala również na zapisanie w pamięci urządzenia określonej ilości cykli oraz kształtów produkowanych elementów. Opisywane sterowania najczęściej spotkamy w grupie sprzętów przeznaczonych do formowania blach, do której należą m.in. zaginarki, giętarki, walcarki i prasy krawędziowe. Zaletą stosowania tego rodzaju sterowania jest możliwość osiągnięcia bardzo precyzyjnego efektu.
Kucie jako rodzaj tradycyjnej obróbki plastycznej metalu
Kucie jest procesem, który polega na odkształcaniu metalu poddawanego obróbce na zimno lub na gorąco. Działania w tym zakresie polegają na uderzaniu w nagrzany element młotkiem lub też na naciskaniu go przy użyciu innych narzędzi. Tak obrabiany metal zyskuje pożądany kształt, strukturę oraz parametry mechaniczne i wytrzymałość.
W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że to właśnie w ten sposób powstają estetyczne elementy, takie jak zawiasy, podkowy, kute ogrodzenia oraz inne akcesoria dekoracyjne o niepowtarzalnym kształcie. Jak powszechnie wiadomo, kuciem zajmuje się kowal.
Zapraszamy również do zapoznania się z naszą całą ofertą na stronie www.wolsen.pl.
Nasza oferta obejmuje m.in.:
- stelaże metalowe oraz obrabiarki WOLSEN - obrabiarki WOLSEN na licencji ZOTECH - kleje Jowat oraz Unibord - maszyny do drewna HOLZKRAFT w tym Minimax - maszyny do drewna HOLZSTAR
- maszyny do metalu OPTIMUM - maszyny do metalu METALLKRAFT - pneumatykę AIRCRAFT - sprzęt czyszczący CLEANCRAFT - wyposażenie warsztatów UNICRAFT - technikę spawalniczą SCHWEIßKRAFT
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana