Pojemniki metalowe przyjazne środowisku — jakie kryteria powinny spełniać?
Pojemniki metalowe to jednostki ładunkowe, które służą do formowania ładunków o określonych wymiarach i wadze, co przyczynia się do usprawniania procesów logistycznych, Obecnie przy projektowaniu koszy siatkowych bierze się pod uwagę czynniki ekologiczne, które definiują wiele aspektów związanych z produkcją opakowań. Ekoprojektowanie zakłada, że produkt będzie zgodny z ideą GOZ, czyli będzie mógł funkcjonować w obiegu zamkniętym.
Pojemniki metalowe a ekologia
Producenci pojemników metalowych muszą uwzględniać wpływ wyrobu na środowisko naturalne w całym cyklu życia opakowania. Kosze siatkowe zgodne z ideą GOZ powinny być łatwe w demontażu i intuicyjne w segregacji surowców. Materiały łączone muszą łatwo dać się rozdzielić. Zaleca się, aby kosze siatkowe były produkowane z materiałów pochodzących z recyklingu i żeby skrzyniopalety nadawały się w całości do przetwórstwa.
Przeczytaj również: Na co zwracać uwagę przy zakupie pojemników metalowych?
Wpływ na środowisko pojemnika metalowego oceniany jest pod względem rodzaju materiałów wykorzystanych do produkcji z podziałem na surowce odnawialne i nieodnawialne oraz technologii produkcji. Liczy się minimalne zużycie materiału, pełne zagospodarowanie odpadów i informowanie konsumentów o sposobach recyklingu. Kluczowa jest także niskoemisyjna dystrybucja wyrobów – lżejsze opakowania to niższe zużycie paliwa, a więc mniejszy ślad węglowy.
Przeczytaj również: 6 najważniejszych cech koszy siatkowych
Jak zbudowane są pojemniki metalowe?
Skrzyniowe jednostki ładunkowe to urządzenia wielokrotnego użytku, które posiadają ścianki boczne umożliwiające piętrowanie w nich ładunków o różnej wielkości i kształcie. Zawartość może być składowana luzem lub w opakowaniach zbiorczych. Producent pojemników magazynowych DAJANO wykonuje:
Pojemniki metalowe ze szczelnymi ściankami bocznymi w sposób trwały połączonymi z płytą nośną z drewna lub metalu;
Kosze siatkowe ze ściankami ażurowymi z drutu na podstawie z drewna lub metalu.
Zarówno kosze metalowe, jak i pojemniki siatkowe dzielą się na:
Składane – ścianki boczne są zawiasowo zamocowane do płyty nośnej, co pozwala na ich składanie;
Demontowane – ścianki boczne mogą być zdejmowane;
Z drzwiczkami – z zawiasowo osadzoną jedną ścianką lub jej częścią w celu umożliwienia dostępu do ładunku po odchyleniu;
Z klapą – wyposażone w wieko chroniące ładunek przed dostępem. Mogą mieć dodatkowo kłódkę.
W kontekście ekologii kluczową kwestią wartą rozstrzygnięcia jest wybór pomiędzy pojemnikami jednomateriałowymi a wielomateriałowymi, przy czym nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który pojemnik jest lepszy. Kluczowe są bowiem cechy ładunku, które determinują rodzaj zastosowanych materiałów. W recyklingu liczy się jednak możliwość oddzielenia poszczególnych surowców, a w przypadku pojemników metalowych jest to możliwe.
Pojemniki metalowe przyjazne dla środowiska, czyli jakie?
Wyróżnić można kilka podstawowych cech, które definiują ekologiczne kosze transportowe:
Materiały użyte do produkcji kosza metalowego muszą nadawać się do recyklingu;
Pojemnik powinien być dostosowany do wielokrotnego użytku;
Kosz siatkowy musi być łatwy w demontażu;
Niska waga opakowania, która determinuje ślad węglowy;
Niewielkie zużycie zasobów naturalnych i energii w procesie produkcji.
W dużym uproszeniu można powiedzieć, że skrzyniopalety przyjazne dla środowiska to takie, z których można korzystać przez długi czas a po utracie właściwości użytkowych poddać procesom recyklingu. Kosze siatkowe powstają ze stali i z drewna, co jest zgodne z założeniami ekoprojektowania. Drewno jest bowiem surowcem w pełni biodegradowalnym, a więc nie powoduje negatywnych skutków dla środowiska naturalnego, natomiast elementy metalowe, czyli podesty i ściany boczne mogą zostać oddane do ponownego przetworzenia. Warto podkreślić, że stal zaliczana jest do materiałów permanentnych, czyli takich, których recykling można przeprowadzać w nieskończoność bez wpływu na jakość. W przypadku stali można mówić o pełnym spektrum opakowań – ze stali powstają pojemniki transportowe, jednostkowe i zbiorcze. To samo tyczy się drewna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana