Nowoczesne metody gięcia rur
Gięcie rur wykonanych ze stali lub aluminium wliczane jest do podstawowych operacji w ramach przemysłu obróbczego. Jedna z najnowocześniejszych metod realizowania tego rodzaju zadań uwzględnia wykorzystanie obrabiarek CNC. Dowiedz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego zalety. Czy gięcie rur przy wykorzystaniu technologii CNC jest rzeczywiście korzystne?
Jak przebiega gięcie rur?
Po co właściwie wykonuje się proces obróbki rur, który polega na ich gięciu? Jest on jednym z głównych działań, którego celem jest plastyczne odkształcenie rury w celu nadania jej pożądanego kształtu.
Przeczytaj również: Produkcja przewodów rurowych, gięcie rur. Co warto wiedzieć?
Aby gięcie rury przebiegło szybko i precyzyjnie, a w szczególności bez generowania ryzyka jej niepożądanej deformacji, należy wykorzystywać zaawansowane technologicznie maszyny. Jedną z nich jest obrabiarka CNC, której "sercem" jest komputer sterowany przez wykwalifikowanego i uprawnionego operatora. Tego rodzaju obrabiarki stanowią podstawę parku maszynowego firmy Santex, która oferuje różnego typu obróbkę metali. Dzięki wykorzystaniu obrabiarki CNC udaje się ustawić indywidualne parametry, zachowując jednocześnie doskonałą powtarzalność całego procesu bez żadnych odstępstw.
Tradycyjne metody gięcia rur
Zasadność stosowania innowacyjnych obrabiarek CNC udaje się potwierdzić, porównując tę nowoczesną metodę gięcia rur ze sposobami tradycyjnymi, które nie zawsze wykazują pełną niezawodność. Jeszcze do niedawna rury małe o średnicy nie większej niż 28 milimetrów gięło się tylko przy zastosowaniu metod na zimno. Rury o większej średnicy gięto metodą na gorąco z wykorzystaniem specjalnej cewki indukcyjnej albo palnika. Standardowe techniki nie mogą się jednak równać z niezawodnością giętarek z systemem numerycznym CNC.
Gięcie rur może odbywać się bez użycia specjalnych giętarek. Jedną z metod gięcia rur bez giętarki jest ta, która przebiega poprzez wsypanie do wnętrza rury piasku. Po zamknięciu rury miejsce zgięcia podgrzewa się palnikiem. Rurę można także wygiąć w imadle, wkładając do jej środka sprężynę.
Nie są to natomiast sposoby, które gwarantują pożądany efekt. Co więcej, stosowanie tradycyjnych metod sprawia, że obróbka przebiega w znacznie dłuższym czasie i przy wykorzystaniu fizycznej siły pracownika.
Dlaczego warto stosować nowoczesne metody gięcia rur?
Obróbka CNC jest dzisiaj uznawana za najlepszy sposób gięcia rur. Maszyna sterowana komputerowo wykazuje największą precyzję, pozwala również wykonywać pracę szybko, bez utraty czasu i z gwarancją oczekiwanego rezultatu. Ta technika nie wymaga wykorzystania siły ludzkich rąk, a prace przebiegają z dużą powtarzalnością, przy zachowaniu dokładnie takich samych parametrów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana