Najpopularniejsze metody badań nieniszczących
Wykonywanie badań konstrukcji stalowych zapewnia bezpieczeństwo w wielu działach przemysłu i budownictwa. Obiektywna ocena stanu, jakości i wytrzymałości materiałów oraz ich połączeń nie byłaby możliwa bez specjalistycznych badań materiałowych. Jedną z metod są badania nieniszczące. Chcesz wiedzieć, na czym polegają i które z nich są najpopularniejsze? Przeczytaj!
Czym są badania nieniszczące materiałów?
Badania nieniszczące NDT stosowane są najczęściej do oceny struktury konstrukcji stalowych. Bez ingerencji w ich własności badają najważniejsze parametry jakościowe i wytrzymałościowe. Pozwalają na ocenę połączeń elementów konstrukcji oraz stanu jej powierzchni, najczęściej pod względem obecności korozji. Badania nieniszczące wykrywają nawet najmniejsze przerwy i oznaki nieciągłości w strukturze materiału. Szczególnie przydatne są do wykrywania odkształceń oraz pęknięć otwartych i ukrytych wewnątrz struktury powstałych na skutek działań sił zgniatających i rozciągających. Badaniami nieniszczącymi zajmują się wyspecjalizowane ośrodki badawcze. Dobrym przykładem jest laboratorium materiałowe Staltest Pomorze w Gdańsku.
Zróżnicowane metody diagnostyczne badań nieniszczących
Najważniejszą zaletą badań nieniszczących jest nieingerowanie w strukturę i własności materiału. Dostępne jest pełne spektrum badań nieniszczących, które dostarczają wielu cennych informacji, między innymi:
Badania magnetyczno-proszkowe MT umożliwiają znalezienie nieciągłości powierzchniowych i podpowierzchniowych. Polegają na magnesowaniu badanego elementu i wykrywaniu magnetycznego pola rozproszenia, pojawiającego się w miejscu występowania nieciągłości.
Badania penetracyjne PT wykorzystują zjawisko włoskowatości cieczy i pozwalają na wykrywanie otwartych nieciągłości powierzchniowych oraz płaskich wąskoszczelinowych różnie zorientowanych, najczęściej do badań nieszczelności spoin spawanych zbiorników i rurociągów.
Badania ultradźwiękowe UT wykorzystują właściwości fal ultradźwiękowych do wykrywania niebezpiecznych nieciągłości płaskich, wąskoszczelinowych i innych, zwłaszcza przy kontroli dużych i grubych obiektów.
Badania Radiograficzne RT wykrywają nieciągłości materiałowe wewnętrzne i powierzchniowe, najczęściej w procesie wytwarzania i eksploatacji urządzeń przemysłowych oraz w złączach spawanych konstrukcji i rurociągów.
Badania składu chemicznego metali PMI pozwalają na identyfikację różnych gatunków stali i stopów. Wykonuje się je przy użyciu spektrometrów, czyli analizatorów fluorescencji rentgenowskiej XRF lub spektrometrów laserowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana