Na czym polega proces galwanizacji?

Galwanizacja to proces elektrolitycznego wytwarzania powłoki na materiale, czyli osadzenie jednego metalu na innym. Skutkiem galwanizacji jest stworzenie trwałej ochrony przed korozją. Istnieje kilka technik galwanizacji, które zależne są od rodzaju materiału, z jakiego powstaje powłoka. Przyjrzyjmy się zatem w jaki sposób przeprowadzana jest galwanizacja metali.
Galwanizacja krok po kroku
Galwanizacja to najprościej rzecz ujmując kąpiel w elektrolicie, podczas której jony pierwiastka tworzącego powłokę osiadają na materiale galwanizowanym. Sam proces odbywa się w wannie galwanicznej wypełnionej płynem elektrolitycznym. Pomiędzy elektrodami zanurzonymi w płynie a przedmiotem metalizowanym zachodzą reakcje w postaci procesów elektrochemicznych, w wyniku czego jony elektrolitu osadzają się cienką warstwą na materiale. Rozpuszczająca się w roztworze elektroda wykonana z tego samego materiału co tworzona powłoka dostarcza jonów do elektrolitu, które przemieszczają się na skutek przepływu prądu. W wannie zachodzi także zjawisko dyfuzji i konwekcji. Jeśli w elektrolicie znajdują się dwa rodzaje jonów, to uzyskuje się powłokę stopową.
Przeczytaj również: Co daje galwanizacja?
Metale powłokowe to nikiel, cynk, miedź, chrom i złoto. Na grubość powłoki ma wpływ prąd wykorzystywany do galwanizacji. Jeśli jego gęstość jest zbyt mała, to tworzy się powłoka grubokrystaliczna, a przy zbyt dużej gęstości mogą powstać narosty, które psują efekty końcowy. Dlatego tak ważne jest, aby galwanizację metali nieżelaznych przeprowadzali specjaliści w dziedzinie obróbki metali, którzy dysponują odpowiednim sprzętem, wiedzą i środkami chemicznymi. Usługi galwanizacji świadczy odlewnia metali nieżelaznych Brass Polska zarządzająca zaawansowanym technologicznie parkiem maszynowym.
Przeczytaj również: Jak zabezpieczać metalowe elementy przed rdzewieniem?
Zastosowanie galwanizacji
Galwanizacja przeprowadzana jest po to, aby poprawić właściwości określonego materiału lub przedmiotu. Cienka warstwa metalu odznacza się parametrami ochronnymi, zapobiega powstawaniu korozji oraz zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. W powłokach anodowych ognisko korozji koncentruje się na powierzchni przedmiotu, nie docierając do elementów konstrukcyjnych. Natomiast powłoki katodowe z reguły są grubsze, ponieważ korozja tworzy się pod ich powierzchnią. Dzieje się tak dlatego, że warstwa metalu ma wyższy potencjał elektrochemiczny od materiału bazowego.
Przeczytaj również: Jakie usługi świadczą cynkownie?
Galwanizacja to zabieg, który wydłuża żywotność podatnych na korozję materiałów, takich jak stal i żelazo. Wpływa także na estetykę niektórych przedmiotów, czego przykładem mogą być pozłacane elementy biżuteryjne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Antykorozyjne zabezpieczenia
Dekor-Service Zabezpieczenia Antykorozyjne Krzysztof Plaskota
woj. mazowieckie05-620 Trzylatków Duży 31
-
-