Na czym polega cięcie plazmą?
Plazma to zbiór neutralnych i zjonizowanych cząstek, w którym występują zjonizowane atomy i elektrony. Jest elektrycznie obojętna, a jej opór elektryczny maleje wraz ze wzrostem temperatury. Plazma to idealny przewodnik prądu. Ma strukturę komórkową, w której każda komórka otoczona jest przez warstwę podwójną. Kiedy prąd przepływa przez komórkę, przepływa przez warstwę podwójną, w której następuje prawie całkowity spadek napięcia.
Cięcie plazmowe to proces, który polega na topieniu i wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia, plazmowym łukiem elektrycznym, który jarzy się między elektrodą, a materiałem obrabianym. Elektroda stworzona jest z nietopliwego materiału i jest chłodzona przez wodę lub powietrze.
Przeczytaj również: Jak plazma tnie metal?
Gaz, który przepływa przez łuk, ulega jonizacji i dzięki dużemu zagęszczeniu mocy, tworzy strumień plazmy. Gazem plazmotwórczym najczęściej jest powietrze. W urządzeniach o dużej mocy używa się m.in. argonu, wodoru, azotu lub dwutlenku węgla – wyjaśnia ekspert z firmy Hurtostal 2.
Łuk plazmowy (elektryczny), powstaje, kiedy natężenie prądu przepływającego przez warstwę podwójną komórki plazmy, przekracza pewną graniczną wartość. Charakteryzuje się on dużą energią kinetyczną i pozwala na cięcie wszelkich materiałów, które przewodzą prąd (stali, stopów miedzi lub aluminium).
W cięciu plazmowym materiał topi się miejscowo, w temperaturze sięgającej nawet 20000 °C. Dzięki rozwojowi technologii oraz urządzeń, w pewnych warunkach, cięcie plazmowe stało się konkurencyjne dla cięcia laserowego lub gazowego.
Sposoby i właściwości cięcia plazmą
Do cięcia plazmowego metali używa się palników o łuku zależnym, który powstaje dzięki impulsowi prądu o wysokim napięciu. Natomiast materiały niemetaliczne tnie się palnikami o łuku niezależnym. Cięcie plazmowe może być prowadzone w sposób mechaniczny, ręczny, automatyczny lub zrobotyzowany.
Techniki cięcia plazmowego:
- podstawowa – polega na klasycznej obróbce elementu od krawędzi, którą można wykonać przy użyciu ręcznych narzędzi,
- ukosowanie – palnik umieszcza się nad elementem pod odpowiednim kątem, przy tej metodzie najlepiej sprawdzi się maszyna,
- szablonowa – obróbka materiału następuje przy użyciu wcześniej przygotowanego wzoru,
- zmechanizowana – najdokładniejszy i najbezpieczniejszy sposób cięcia, odbywa się przy użyciu maszyn CNC i robotów przemysłowych,
- żłobienie – ustawienie palnika plazmowego pod kątem, dzięki temu nie dochodzi do przecięcia materiału, tworzą się regularne wyżłobienia,
- cięcie kilku blach w tym samym czasie – oszczędność czasu i mniejsza eksploatacja palnika.
Właściwości, które mają wpływ na sposób cięcia plazmowego:
- natężenie prądu,
- prędkość cięcia,
- odległość palnika od ciętego materiału,
- napięcie łuku,
- rodzaj, natężenie i ciśnienie przepływu gazu plazmowego,
- konstrukcja i rodzaj elektrody.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana