Na czym polega cięcie metali „na zimno”?
Różnego rodzaju metale są często wykorzystywane w przemyśle, motoryzacji, elektryce, a także innych branżach. Ich obróbka wymaga jednak zastosowania odpowiednich metod. Przykład stanowi cięcie metali „na zimno”. Na czym polega ta technika oraz jakie efekty przynosi? Przeczytaj tekst, aby poznać odpowiedzi na te pytania oraz dowiedzieć się więcej na temat obróbki metali w ten sposób.
Techniki cięcia metali „na zimno”
Wybór metody wykorzystywanej do cięcia metali na zimno powinien być dopasowany do danego przypadku. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj oraz grubość materiału. Jednym z popularnych sposobów jest obróbka poprzez skrawanie. Wykorzystuje się do niej specjalne piły. Cięcie metali na zimno można przeprowadzać również przez kucie, a nawet używając strumienia wodnego. Inne sposoby obróbki materiałów w niskiej temperaturze to na przykład ciągnienie lub gięcie, które jest często wykorzystywane w przypadku blach. Poszczególne metody różnią się od siebie także pod względem efektów. Jedną z najczęściej wykorzystywanych technik jest skrawanie i w wielu przypadkach sprawdza się ono doskonale. Z kolei w wyniku kucia powstają mniej równe krawędzie obrabianego materiału, co może stanowić problem. Stosowanie cięcia na zimno może się przyczynić do zwiększenia wytrzymałości materiału. Sprawdza się ono zarówno w przypadku elementów o niewielkich, jak i o dużych rozmiarach.
Przeczytaj również: Czy stal nierdzewna rzeczywiście nie rdzewieje?
Jak przeprowadzić efektywne cięcie metali „na zimno”?
Cięcie metali na zimno może przynieść wiele korzyści, jednak aby rzeczywiście tak było, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim, kluczową kwestią jest dobranie techniki do zastosowania. Co więcej, trzeba wykorzystywać odpowiednie urządzenia, które muszą charakteryzować się nienagannym stanem technicznym. Cięcie na zimno powinno być przeprowadzane przez fachowców, dlatego też często zajmują się tym pracownicy specjalistycznych firm, takich jak Bego-Stal. Przeszkolenie w tej dziedzinie wpływa nie tylko na efektywność, ale również na bezpieczeństwo pracy. Stosuje się je między innymi do wykonywania prętów, belek czy innych elementów metalowych. Poszczególne metody zapewniają odmienne efekty, należy wziąć pod uwagę między innymi tempo pracy, a także grubość materiału. W razie wątpliwości dotyczącej parametrów i wyboru techniki najlepiej skorzystać z rady profesjonalistów albo po prostu zlecić im to zadanie. Jest to ważne również dlatego, że zwykle dysponują oni zaawansowanym sprzętem umożliwiającym efektywną obróbkę metali.
Przeczytaj również: Korzyści ze srebrzenia stali i metali kolorowych
Przeczytaj również: Dennice do zbiorników - podstawowe informacje
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana