Metale nieżelazne - charakterystyka, wykorzystanie
Metale są jednymi z najcenniejszych surowców wykorzystywanych w działalności przemysłowej. Używa się ich ze względu na cenne właściwości związane z wytrzymałością mechaniczną, a zatem znakomitym przenoszeniem obciążeń, a także przewodzenie prądu i ciepła. Liczy się ich odporność na wysokie temperatury oraz wiele chemikaliów. Znaczenia ma również łatwość ich obróbki oraz możliwość poddawania recyklingowi i ponownego przerobu.
Co zaliczamy do metali nieżelaznych?
Metale nieżelazne to kategoria, która obejmuje wiele pierwiastków. Zaliczają się do niej nie tylko te, które są najszerzej wykorzystywane jak aluminium i miedź oraz ich stopy, lecz również metale lekkie – magnez i tytan oraz ciężkie – wykorzystywane w dużych ilościach cynk, cyna, ołów, nikiel. Wśród tej grupy znajdą się także kadm, kobalt, molibden i wolfram, a także cyrkon oraz bizmut. Metalami nieżelaznymi są także metale szlachetne – złoto, srebro czy platyna i pallad. Dzięki skupowi i sprzedaży metali nieżelaznych mogą one być łatwo odzyskiwane i ponownie wykorzystane. Jest to opłacalne z uwagi na koszty i mniejszy wpływ na środowisko.
Przeczytaj również: Które metale kolorowe mają największą wartość?
Miedź i jej stopy
Do najpowszechniej wykorzystywanych metali nieżelaznych należy miedź i jej stopy. Z czystej miedzi korzysta się rzadko ze względu na jej miękkość – jest używana głównie do wykonywania przewodów elektrycznych i niektórych wymienników ciepła. W innych zastosowaniach używa się jej stopów – mosiądzu, czyli połączenia miedzi z cynkiem mającym lepszą wytrzymałość mechaniczną, a także brązów. Powstają one przez łączenie miedzi z aluminium, krzemem, cynkiem, ołowiem, manganem, kobaltem, berylem albo tytanem. Wytwarzane są także miedzionikle. Mosiądzów i brązów używa się głównie do wykonywania elementów narażonych na duże obciążenia np. łożysk i kół zębatych, choć liczba możliwych zastosowań jest dużo większa.
Przeczytaj również: Kiedy opłaca się sprzedać brylanty w skupie?
Stopy aluminium
Aluminium jest stosowane zarówno w postaci czystej, jak i jako różne stopy np. silumin powstający przez dodanie do niego krzemu czy duraluminium będącego połączeniem miedzi, magnezu, manganu, krzemu oraz żelaza. Aluminium wyróżnia się swoją niewielką gęstością, a więc i masą. Jest używane tam, gdzie potrzebny jest materiał lekki a przy tym wytrzymały.
Przeczytaj również: Blachy aluminiowe - szerokie zastosowania
Metale nieżelazne w postaci aluminium i miedzi oraz ich stopów należą do odzyskiwanych najczęściej poza stalą. Ich recyklingiem zajmuje się m.in. LEBAL specjalizujący się w skupie i sprzedaży surowców wtórnych. Oferta firmy jest kierowana zarówno do większych, jak i mniejszych firm, które dysponują złomem lub chciałyby go pozyskać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana