Lakierowanie proszkowe jako sposób renowacji ogrodzeń

Elementy wykonane z metalu, które są wystawione na działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza wilgoci, są szczególnie narażone na powstawanie korozji. Pojawiająca się na nich rdza wpływa na pogorszenie się ich walorów wizualnych, a także prowadzi do postępującego obniżania ich wytrzymałości, a z czasem do całkowitego zniszczenia. Sposobem na zapobieganie degradacji materiału jest przygotowanie lub odnowienie powłoki zabezpieczającej.
Jak najlepiej zabezpieczyć metal przed korozją?
Korozja pojawia się na powierzchni metali, które są wystawione na działanie wilgoci lub mają kontakt z wodą, lub innymi cieczami przewodzącymi prąd. Sposobem na zapobieganie jej powstawaniu będzie więc albo stworzenie szczelnej powłoki, która stanie się barierą dla wody we wszelkiej postaci, albo zastosowanie metalu, który z racji swego miejsca w szeregu napięciowym będzie redukować tempo utleniania. Do wyboru są więc zwykle powłoki metaliczne np. cynkowanie lub malowanie. Najczęściej wybieraną metodą ochrony metalu jest lakierowanie proszkowe. Jego popularność wynika z tego, że jest ono stosunkowo łatwe do przeprowadzenia i może być wykonane w dość krótkim czasie, a przy tym okazuje się bardzo trwałe dzięki dobremu przyleganiu do powierzchni. Zabezpiecza ponadto przed uszkodzeniami mechanicznymi np. zarysowaniami, podnosząc twardość. Pozwala również na poprawę wyglądu malowanego elementu, oferując w zależności od potrzeb wysoki połysk lub głęboki mat, a także wysoką gładkość lub przeciwnie określoną, wyraźną fakturę.
Przeczytaj również: Jak przygotować powierzchnię do malowania proszkowego?
Jak przebiega proces lakierowania proszkowego?
Lakierowanie proszkowe wymaga wcześniejszego przygotowania powierzchni elementów, które mają mu być poddane. Ważne będzie przede wszystkim usunięcie starych powłok malarskich oraz resztek wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Sposobem na szybkie oczyszczenie metalu jest jego obróbka strumieniowo-ścierna, zwykle piaskowanie. Po pozbyciu się zanieczyszczeń element musi zostać odtłuszczony, a następnie można go uziemić i napylić na jego powierzchnię farbę. Ponieważ nadaje się jej ładunek elektryczny, równomiernie przylega ona do metalu, tworząc na nim jednolitą warstwę. Następnym krokiem jest odpowiednie wygrzanie malowanej części. Wskutek wysokiej temperatury dochodzi do polimeryzacji znajdującej się w farbie żywicy, dzięki czemu rozpływa się ona i utwardza. Po ostygnięciu element jest gotowy do wykorzystania. Usługę piaskowania i lakierowania można zlecić firmie TECHNIKOR z Piastowa. Specjalizuje się ona w lakierowaniu proszkowym oraz wykonywaniu zabezpieczeń antykorozyjnych.
Przeczytaj również: Korozja. Skąd się bierze i jak jej przeciwdziałać?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Metale - obróbka, maszyny
Dypamet s.c. Józef Pawlus, Krzysztof Pawlus
woj. śląskie43-100 Tychy, Budowlanych 156
-
-
-
Metale - obróbka, maszyny
Metal Concept Sławomir Kusiak
woj. dolnośląskie58-200 Olbrachcice Wielkie 30 A