Jakie wyróżniamy techniki obróbki metali skrawaniem?
Zautomatyzowanie procesu obróbki metali pozwoliło na dokonanie cywilizacyjnego skoku naprzód. Dziś wszystkie czynności trwają o wiele krócej niż jeszcze kilkanaście lat temu, dlatego też cała praca wykonywana jest szybciej, dokładniej, a co najważniejsze – taniej. Precyzyjność działań pozwala uzyskać elementy o dokładnie tych samych parametrach, a wcześniej nie było możliwe.
Jak obecnie wygląda obróbka metali?
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie pracę produkcyjną bez potężnych maszyn, które wspierają obowiązki pracownika. Zmieniła się trochę jego rola i wszelkie czynności wykonują specjalistyczne urządzenia, a człowiek stał się nadzorcą, który czuwa nad prawidłowością wszelkich procesów.
Przeczytaj również: Na czym polega gwintowanie maszynowe?
Obróbkę metali wykonuje się dziś za pomocą maszyn CNC. Poprzez komputer steruje się urządzeniem numerycznym, które wykonuje komendy zapisane w specjalnym programie. Dzięki temu każdy z obrabianych elementów uzyskuje taki sam kształt oraz rozmiar. Eliminuje się w ten sposób niedoskonałości ludzkie wynikające z ograniczeń fizjologicznych takich jak zmęczenie lub znużenie.
Przeczytaj również: Cynkowanie – czym jest i jak działa?
Jakie są techniki obróbki metali?
Rozwinięcie technologii umożliwiło wykonywanie prac w sposób mechaniczny, a nie jak dotychczas manualny. Spowodowało to zwiększenie wydajności oraz wpłynęło na poprawę jakości przetworzonych produktów. Za pomocą maszyn CNC obecnie można wykonać między innymi:
Przeczytaj również: Dobra obróbka metali.Jakiej firmie warto zaufać?
frezowanie,
struganie,
wiercenie,
szlifowanie,
toczenie,
platerowanie.
Innymi technikami możliwymi do przeprowadzenia z wykorzystaniem urządzeń sterowanych przez komputer jest rozwiercanie, gwintowanie lub grawerowanie. Dzięki tym procesom uzyskuje się najwyższą jakość produktu. Mnogość zastosowanych rozwiązań pozwala wykonać dowolną pracę na danym materiale, przez co minimalizowana jest ilość odpadów, co przyczynia się do oszczędności.
Co daje praca na maszynach CNC?
Podstawową zaletą pracy na maszynach CNC jest niezwykła precyzja działań. Komputer nie wykazuje charakterystycznych dla pracownika objawów, takich jak zmęczenie. Urządzenie jest zdolne do pracy praktycznie przez cały czas, dlatego też można z niego korzystać w sposób ciągły, co nie byłoby możliwe do osiągnięcia przez człowieka.
Przedsiębiorstwa z olbrzymim doświadczeniem, jak na przykład POM Sztum przy umiejętnym korzystaniu ze sterowania urządzeniami numerycznymi mogą zwiększyć swoje możliwości obróbki metali nawet o kilka tysięcy procent w skali roku. Nawet w przypadku awarii takiej maszyny, jest możliwość jej szybkiej naprawy i wznowienie pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana