Jakie wkręty nadają się do blachy i stali?
Łączenie ze sobą części z metali oraz z blachy wymaga zastosowania odpowiednich akcesoriów. Jeżeli mocując przedmioty wykonane z tych surowców, zostaną wykorzystane nieodpowiednie elementy łączące, nie można spodziewać się tego, że konstrukcja będzie wytrzymała i solidna. Dlatego też pracując ze stalą i blachą, należy sięgać wyłącznie po wkręty przeznaczone do tych materiałów.
Czym wyróżniają się wkręty wyprodukowane z myślą o elementach ze stali i blachy?
Wkręty to akcesoria złączne, bez których nie byłby możliwy montaż różnego rodzaju części czy elementów konstrukcyjnych. Mocowanie ze sobą zarówno stali, jak i blachy musi odbywać się przy pomocy specjalnych łączników.
Wkręty do stali wyróżniają określone cechy:
- ich trzon ma kształt walca. Oznacza to, że ich średnica ma taki sam rozmiar na całej długości łącznika;
- są zakończone łbem podkładowym, stożkowym lub walcowym;
- mają płytki gwint;
- zastosowany w nich gwint ma gęsty skok;
- są wykonywane z wyjątkowo twardych metali.
Wkręty takie służą nie tylko do montażu elementów ze stali. Przy ich pomocy stal może być łączona także z innymi materiałami – na przykład z drewnem. Wystarczy sięgnąć po właściwy rodzaj takiego łącznika.
– Wkręty do stali należy wkręcać we wcześniej wykonane otwory. Sprawia to, że można bez problemu rozłączyć przymocowane przy ich pomocy elementy. Ponadto łączniki te są zwykle ocynkowane, co jest gwarancją stworzenia wyjątkowo trwałego połączenia – opowiada ekspert z firmy JUROB.EU.
Jakie wkręty są odpowiednie do łączenia stali i blachy?
Montaż stalowych elementów powiedzie się tylko wtedy, jeżeli zastosowane zostaną właściwe wkręty. Do wyboru jest kilka ich wariantów:
- wkręty samowiercące z łbem sześciokątnym – ze względu na ich ponadprzeciętną wytrzymałość, stosuje się je do mocowania ze sobą metalowych części;
- wkręty podkładkowe samogwintujące – sprawdzają się do pracy z cienkimi blachami;
- wkręty samowiercące z łbem stożkowym – przy ich pomocy można łączyć stal i elementy z miękkich materiałów;
- wkręty farmerskie – są przeznaczone do łączenia ze sobą drewna i metalu;
- blachowkręty – wykorzystuje się je do mocowania blachy;
- blachowkręty z końcówką samowiertną – można je wwiercać w blachę bez konieczności wykonania w niej wcześniej otworu.
Powyższe modele wkrętów różnią się między sobą rozmieszczeniem gwintu oraz kształtem łba i trzpienia. Dlatego też mają one tak wszechstronne zastosowanie. Ponadto wszystkie łączniki do stali i blachy są niezwykle wytrzymałe. Ich trwałość potwierdzają specjalne normy – między innymi DIN 921/ISO 82280, DIN 963/PN82207/ISO2009.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana