Jakie materiały można ciąć laserowo?
![Jakie materiały można ciąć laserowo? Jakie materiały można ciąć laserowo?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-159237-jakie-materialy-mozna-ciac-laserowo.jpg)
Cięcie laserowe to metoda chętnie wykorzystywana w przemyśle. Cięcie z wykorzystaniem lasera odbywa się bardzo szybko, jest bardzo precyzyjne i przekłada się na mniejsze marnotrawstwo materiałów. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie każdą rzecz można bezpiecznie poddać działaniu wiązki. Jakie materiały można ciąć laserowo, a jakie nie powinny być w ten sposób obrabiane?
Jakie materiały można ciąć laserowo?
Lasery doskonale sprawdzają się do cięcia takich materiałów jak:
metale kolorowe (aluminium, mosiądz, miedź),
drewno,
sklejki,
płyty MDF,
płyty pilśniowe,
plastik,
guma,
akryl,
poliamid,
poliester,
polietylen,
poliuretan,
poliwęglan,
polipropylen,
papier, kartony,
skóra,
filc,
tekstylia, tkaniny sztuczne i naturalne,
żywność.
W praktyce bardzo często stosuje się laserowe cięcie blach, rur, profili, paneli elewacyjnych, parapetów czy wsporników. Lasery wykorzystywane są w przemyśle maszynowym, stoczniowym, lotniczym, wydobywczym, paliwowo-energetycznym, meblarskim, włókienniczym, a nawet w medycynie. Nie oznacza to jednak, że absolutnie wszystko można ciąć laserowo.
Przeczytaj również: Laserowe cięcie stali w branży budowlanej i konstrukcyjnej
Jakich materiałów nie można ciąć laserem?
Cięcie laserowe nie wchodzi w grę w przypadku takich materiałów jak ceramika, szkło, grube elementy z metalu, włókna węglowe, teflon, żywice epoksydowe oraz fenolowe. Nie należy też ciąć laserem materiałów zawierających halogeny. Szczególną ostrożność należy natomiast zachować podczas cięcia produktów, które zawierają miedź, kobalt, ołów, chrom, mangan, nikiel i mangan. Każdy laser jest przeznaczony do cięcia konkretnych materiałów.
Przeczytaj również: Cięcie laserowe od strony technicznej. Precyzja, powtarzalność, oszczędność
Jaki są zalety cięcia laserowego?
Cięcie laserowe ma wiele zalet, które powodują, że mimo dość wysokich kosztów inwestycyjnych, wielu przedsiębiorców decyduje się z niego korzystać. Przede wszystkim dzięki ogromnej precyzji cięcia ogranicza straty materiałowe. Poza tym nie odkształca ani nie wpływa w żaden niepożądany sposób na cięty materiał. Przecięta laserem powierzchnia jest idealnie gładka, co sprawia, że często nie wymaga dodatkowej obróbki. Cięcie laserem przebiega bardzo szybko, więc jest efektywne.
Przeczytaj również: Zastosowanie lasera w cięciu stali
Trzeba jednak uczciwie przyznać, że maszyny tnące laserowo są drogie, a ich zakup oznacza dla przedsiębiorcy duży wydatek. Na szczęście takie firmy jak Mera Metal oferują usługę w postaci ciecia laserowego blach, rur i profili. Korzystanie z takich usług jest szczególnie praktyczne w przypadku firm, które dopiero zaczynają działalność i nie stać ich na zakup profesjonalnej maszyny oraz dla firm, które tylko okazjonalnie potrzebują takiej usługi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Metale - obróbka, maszyny
Mar-Met Marcin Wawrzyniak
woj. wielkopolskie63-460 Nowe Skalmierzyce, Polna 3
-
-
Metale - obróbka, maszyny
Metal Concept Sławomir Kusiak
woj. dolnośląskie58-200 Olbrachcice Wielkie 30 A