Jak upewnić się, że produkt hutniczy spełnia wymagania formalne?

Wyroby hutnicze wytwarzane ze stali muszą być funkcjonalne, trwałe i cechować się wysoką jakością wykonania, by z powodzeniem pełnić swoją rolę. Konsekwencje zastosowania wadliwych produktów niepewnego pochodzenia mogą być bardzo poważne zarówno dla wykorzystujących je przedsiębiorstw budowlanych, jak i końcowych użytkowników budynków czy konstrukcji. Jak zatem sprawdzić, czy wyroby hutnicze spełniają wymagane normy?
Znaczenie jakości wyrobów hutniczych
Wyroby hutnicze to szeroki wachlarz produktów ze stali, jej stopów i innych metali, obejmujący produkowane w hutach i zakładach metalurgicznych pręty, kształtowniki, maty stalowe oraz rury. Znajdują one zastosowanie w wielu branżach – przede wszystkim budowlanej, ale i motoryzacyjnej, przemysłowej, konstrukcyjnej i meblarskiej. Bez produktów hutniczych trudno wyobrazić sobie stawianie budynków, mostów, ogrodzeń czy budowę dróg.
Znając zastosowania wyrobów hutniczych, nietrudno zrozumieć znaczenie ich jakości. Tylko trwałe, mocne i wytrzymałe elementy metalowe gwarantują bezpieczeństwo zarówno robotników, jak i mieszkańców budynków i użytkowników dróg czy innych konstrukcji. Wysoka jakość produktów hutniczych ma więc kluczowe znaczenie i pod żadnym pozorem nie wolno jej bagatelizować, decydując się na zakup niesprawdzonych wyrobów niewiadomego pochodzenia.
Atesty i certyfikaty produktów hutniczych
Zgodnie z przepisami prawa wyroby hutnicze muszą być dostarczane wraz z dokumentem kontroli wystawionym przez ich producenta, sklasyfikowanym w normie PN-EN 10204. W dokumencie tym powinny znaleźć się dane wytwórcy i klienta oraz dokładny opis produktu zawierający nazwę gatunku stali, wymiary i inne parametry, a także wyniki kontroli. Należą do nich pomiary z prób rozciągania i analizy chemicznej wyrobu. Producent musi również zawrzeć w dokumencie oświadczenie potwierdzające zgodność podanych informacji ze stanem faktycznym i oczywiście się podpisać.
Dokumenty kontroli występują w różnych wariantach. Atesty 2.1 i 2.2 są wystawiane przez producenta, natomiast certyfikaty 3.1 i 3.2 muszą zostać potwierdzone przez upoważnionego przedstawiciela kontroli wytwórcy niezależnego od działu produkcji, ponieważ to świadectwo zawiera również wyniki badań kontroli odbiorczej – wyjaśnia specjalista z Pak Steel, warszawskiej firmy dystrybuującej wyroby stalowe.
Weryfikacja stali
Same dokumenty jednak nie wystarczą, konieczna jest również weryfikacja materiału polegająca na dokładnym obejrzeniu wyrobów hutniczych. Stal znakuje się za pomocą użebrowania – jego wzory odpowiadają konkretnym gatunkom tego metalu – napisy i inne oznaczenia producenta. Osoba obeznana w temacie potrafi zweryfikować pochodzenie i gatunek stali na podstawie jej oględzin.
Ważną kwestią jest także cena wyrobów hutniczych. Gdy wydaje się podejrzanie niska, odbiorcy powinna zapalić się czerwona lampka. Taki materiał może pochodzić z nielegalnej działalności, od której należy trzymać się z daleka. W razie wątpliwości aktualną rynkową cenę stali można sprawdzić na stronie internetowej Polskiej Unii Dystrybutorów Stali (www.puds.pl).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Hutnictwo - wyroby
Senem Components Sp. z o.o.
woj. śląskie41-300 Dąbrowa Górnicza, Wyspiańskiego 22
-
Hutnictwo - wyroby
Stam Andrzej Murzacz. Wyroby hutnicze
woj. dolnośląskie58-300 Wałbrzych, Cicha 5
-
Hutnictwo - wyroby
Promen Przedsiębiorstwo usługowo handlowe Spółka jawna Helena Prochota Stanisław Mentelski
woj. śląskie43-602 Jaworzno, Górnośląska 41