Jak przebiega proces korundowania stali?
W zależności od oczekiwanego efektu oraz przeznaczenia można wyróżnić kilka metod obróbki stali. Jedną z bardziej skomplikowanych jest jej korundowanie. Do prawidłowego przebiegu tego procesu niezbędna jest precyzja oraz użycie odpowiednich materiałów i narzędzi. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest proces korundowania stali, z jakich etapów się składa oraz jakie daje efekty.
Korundowanie stali – czym jest ta metoda obróbki?
Korundowanie stali to jedna z powszechnie przeprowadzanych metod obróbki, której celem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni tego tworzywa do dalszego wykorzystania. Polega na ścieraniu wierzchniej warstwy, a ponadto zabezpieczeniu stali przed korozją.
Przeczytaj również: Obrabianie CNC stali bez tajemnic
W procesie korundowania wykorzystuje się korund syntetyczny – minerał, którego twarde granulki są ostro zakończone i pozbawione jakichkolwiek jonów metali. Z tego powodu tak dużą rolę ogrywa w ochronie stali przed tworzeniem się rdzy. Oprócz tego wyróżnia się szerokim zastosowaniem w produkowaniu narzędzi, takich jak szlifierki lub ściernice, a także przyrządów służących do przeprowadzania zabiegów kosmetycznych.
Poprzez korundowanie można obrabiać między innymi powierzchnie:
- silników,
- części samochodowych, samolotowych, motocyklowych,
- turbosprężarek.
O obróbce stali metodą korundowania wypowiada się pracownik z firmy JAN – TAL z Mysłowic: Metalowe części, które trafiają do firm zajmujących się obróbką metali nie są przystosowane do praktycznego zastosowania. To właśnie korundowanie jest niezawodnym sposobem na to, aby udało się uzyskać doskonale wypolerowaną powierzchnię.
Jak przebiega korundowanie stali?
Korundowanie stali to proces, który powinien odbyć się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. W tym celu wykonuje się go w zamkniętych pomieszczeniach, będących najczęściej komorami śrutowniczymi. Może odbywać się na 2 sposoby: na sucho oraz mokro, przy czym to druga metoda jest bardziej polecana, ponieważ minimalizuje ryzyko unoszenia się i rozchodzenia szkodliwych pyłów.
Kluczowe jest dobranie odpowiedniej wielkości ziaren granulatu do rodzaju oczyszczanej powierzchni. Zbyt małe drobiny mogą znacznie obniżyć wydajność i wydłużyć czas korundowania. Z kolei zbyt duże – uszkodzić obrabiany przedmiot. Aby mieć pewność, że obróbka stali przebiegnie prawidłowo, warto powierzyć ten proces sprawdzonej firmie, która posiada wieloletnie doświadczenie w tym zakresie.
Jakie efekty uzyskuje się poprzez korundowanie?
Korundowanie stali pozwala na odpowiednie przygotowanie stali do dalszej obróbki. Dzięki ostrym ziarnom korundu uzyskuje się idealnie oczyszczoną z lakieru, rdzy oraz wszelkich przypaleń powierzchnię, która jest niezbędna w dalszych etapach – lakierowaniu lub malowania proszkowego. Zastosowany minerał zdecydowanie poprawia przyleganie farb do uzyskanej matowej i satynowej powierzchni, wobec czego eksploatowane narzędzia nie tracą na jakości wizualnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana