Jak honować cylindry siłowników hydraulicznych?
Honowanie rur stalowych jest metodą obróbki skrawaniem, która nadaje siłownikom hydraulicznym odpowiedniego kształtu i koryguje ewentualne niedoskonałości powstałe podczas użytkowania oraz tłoczenia tych elementów. Efektem takiego działania jest osiągnięcie doskonałej struktury oraz parametrów siłownika, który ma w pełni ukształtowane detale umożliwiające zastosowanie go w konstrukcjach maszynowych i przemysłowych.
Czym jest proces honowania cylindrów siłowników hydraulicznych?
Honowanie jest w dużym skrócie pozbywaniem się niedoskonałości na powierzchni elementów stalowych powstających podczas ich produkcji i ich użytkowania. Może być więc metodą na wygładzenie oraz udoskonalenie stalowych rur, oraz innych elementów.
W ogólnym pojęciu proces honowania polega więc na końcowej obróbce wygładzającej lub skrawającej stalowego elementu. W przypadku cylindrów siłowników hydraulicznych jest to działanie mające na celu dostosowanie ich parametrów do ściśle określonych zapisów i projektów maszyn oraz konstrukcji.
Aby nazwać to zjawisko w prosty sposób, można stwierdzić, że honowanie jest udoskonalaniem powierzchni cylindrów, a proces ten można nazwać także ich regeneracją.
– Warto wspomnieć, że cylindry siłowników hydraulicznych są często elementami maszyn z branży hutniczej i odlewniczej, a podczas ich wytłaczania czasami nie można osiągnąć odpowiednich parametrów. Jeśli użytkownik takich elementów poszukuje rozwiązań z najwyższej półki oraz profesjonalnego doradztwa, warto skontaktować się z fachowcem – informuje pracownik firmy Silovex S.C. z Porąbka.
Honowanie jako metoda regeneracji cylindrów
Honowanie jest idealną metodą udoskonalania powierzchni oraz rozmiaru i kształtów formowanej powierzchni stalowej, a tak kształtowane siłowniki zyskują idealne parametry dostosowane do wymogów każdego urządzenia bądź maszyny. Regeneracja powstałych uszkodzeń bądź niedoróbek podczas produkcji może być efektywnie wykonana właśnie podczas procesu honowania.
W jakim celu dokonuje się honowania cylindrów siłowników hydraulicznych?
Regeneracja tych elementów jest uzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia, poprawnego funkcjonowania urządzeń oraz prób przystosowania maszyn zawierających siłowniki hydrauliczne do wydajnego użytkowania. Honowanie skutkuje często powiększeniem rozmiaru zużytego cylindra.
Poprawny kształt powiększonego cylindra oraz parametry związane z jego rozmiarem, mają decydujący wpływ na trwałość oraz precyzję działania maszyn zawierających hydrauliczne siłowniki. Gładzenie i przeczyszczenie struktury głowicy w celu uzyskania odpowiedniej powierzchni skutkuje także lepszą współpracą między pierścieniami, a obecną w maszynie tuleją.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana