Gwoździe jako uniwersalne materiały metalowe
Łączenie różnych materiałów jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych przy budowie konstrukcji, urządzeń oraz przedmiotów użytkowych. W zależności od rodzaju elementów, które mają zostać połączone, korzysta się z rozmaitych elementów złącznych, do najbardziej uniwersalnych i używanych najczęściej należą gwoździe. Są one niezastąpione, gdy w grę wchodzi mocowanie do drewna, ale także wielu innych podłoży.
Jak są zbudowane gwoździe i dlaczego tak szeroko się z nich korzysta?
Budowa gwoździa jest prosta – składa się on z główki oraz trzpienia. Główka jest używana podczas wbijania gwoździa, a także jest odpowiedzialna za wywieranie nacisku na górną część mocowanego elementu, utrzymując go w odpowiednim położeniu. Trzpień jest z kolei elementem, który zagłębiony w materiale utrzymuje gwóźdź na miejscu oraz przenosi powstające obciążenia. Łeb gwoździa może mieć różną geometrię. Najczęściej spotyka się łby płaskie, mogą to być jednak też łby stożkowe przypominające wkręty, a także owalne tj. wypukłe. Trzpienie tradycyjnych gwoździ mają postać walca, spotyka się jednak różne typy gwoździ np. mające przekrój okrągły z ząbkowaniem, a także kwadratowy skrętny albo rowkowany. Największą nośność można uzyskać stosując gwoździe pierścieniowe, z karbowaniem zmieniającym średnicę przekroju na całej ich długości.
Gwoździe należą do najchętniej wybieranych łączników ze względu na swoje liczne zalety – przede wszystkim będzie to ich łatwe i szybkie osadzanie w materiale. Liczy się stosunkowo niska cena oraz wysoka dostępność, ponieważ można je znaleźć niemal w każdej firmie oferującej materiały metalowe. Na Śląsku gwoździe do różnych zastosowań można kupić m.in. w firmie Torus, zajmującej się sprzedażą hurtową wyrobów śrubowych.
Na jakiej zasadzie działają gwoździe i gdzie się ich używa?
Gwoździe są wbijane w materiał, który ma zostać zamocowany oraz w podłoże, do którego się go przybija. Zagłębianie gwoździa jest możliwe dzięki jego zaostrzonemu końcowi. W przypadku przybijania elementów drewnianych rozpycha ono i przecina włókna. Gdy gwóźdź jest wbijany w inny materiał, ostrze pomaga w jego rozkruszeniu albo rozciągnięciu. Trzpień gwoździa utrzymuje się w miejscu osadzenia za sprawą tarcia wytwarzanego między materiałem a jego powierzchnią. Jego siła mierzona odpornością na wyrwanie zależy od profilu trzpienia oraz charakterystyki podłoża.
Szeroki wybór gwoździ jest dostępny w ofercie specjalistycznych firm sprzedających materiały metalowe. Dobrym przykładem jest tu działający na Śląsku Torus, który proponuje także wiele innych elementów złącznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana