Dorabianie kół zębatych - przebieg procesu
Koła zębate znajdują szerokie zastosowanie w przekładniach oraz w wielu innych mechanizmach, takich jak sprzęgła zębate i pompy zębate. Są elementami różnego typu maszyn przemysłowych, pojazdów i urządzeń, zróżnicowanymi pod względem parametrów, budowy i zastosowania. Przeczytaj i dowiedz się, co je wyróżnia i jak przebiega dorabianie kół zębatych.
Czym są koła zębate?
Koła zębate są podstawowym elementem czynnym przekładni oraz takich urządzeń, jak pompy i sprzęgła zębate. Składają się z wieńca zębatego, piasty i łącznika. Koła zębate mogą mieć różne kształty linii zęba – proste, śrubowe, daszkowe lub krzywoliniowe. W zależności od przeznaczenia różnią się kształtami zębów, nawet w obszarze jednej maszyny. Praca kół zębatych polega na obrocie kół współpracujących, w których poszczególne zęby zazębiając się, niezawodnie i stabilnie przenoszą siły z jednego koła nad drugie. Ich prawidłowy dobór pozwala na wydajne i niezawodne działanie maszyny.
Przeczytaj również: Kształty linii zębów w kołach zębatych. Jakie wyróżniamy?
Dorabianie kół zębatych
Dorabianiem kół zębatych do maszyn przemysłowych zajmują się specjalistyczne firmy produkcyjne. Dobrym przykładem jest Zakład Wielobranżowy MIX z miejscowości Gola koło Bralina w Wielkopolsce, który oferuje także akcesoria do tokarki, części do frezarek, ostrzenie noży gilotynowych i modernizację maszyn. Koła zębate wytwarza się z materiału przed jego utwardzeniem. Dzięki temu ich toczenie przebiega stosunkowo łatwo i z zachowaniem jak najmniejszej tolerancji. Najczęściej proces ten wykonuje się na obrabiarkach CNC do obróbki metali.
Jakie są metody obróbki uzębień?
Przed dorabianiem kół zębatych należy określić parametry, które definiują ich przeznaczenie, między innymi takie jak:
liczba zębów,
średnice – podziałową, wierzchołkową, stóp, koła zasadniczego,
podziałki – obwodową i zasadniczą,
parametry zęba – moduł, wysokość, wysokość głowy i stopy,
współczynniki – korekcji i wierzchołkowy.
Dostępnych jest wiele metod kształtowania uzębień metalowych kół zębatych. Kształtowe z wykorzystaniem frezowania, dłutowania, strugania, przeciągania i wycinania elektroerozyjnego lub kopiowe poprzez struganie według kopiału oraz obwiedniowe przez dłutowanie albo frezowanie. Warto zaznaczyć, że obróbka CNC nie tylko upraszcza i przyspiesza wykonywanie detali, ale także gwarantuje wysoką precyzję i powtarzalność obróbki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana