Czym powinna charakteryzować się stal zbrojeniowa?

Zadaniem stali zbrojeniowej jest wzmocnienie wytrzymałości konstrukcji budowli. Bywa nieodłącznym elementem wszelkich konstrukcji budowlanych, i od jej jakości zależy trwałość, a tym samym bezpieczeństwo budowanego obiektu. Może być użyta przy budowie fundamentów, kolejnych stropów przy konstrukcji piętrowej a także przy budowie wieńca dachowego.
Rodzaje stali zbrojeniowej
Wiadomo, że bez stali zbrojeniowej nie powstałby żaden budynek. Zastosowanie bywa różnorodne, tak jak odmienne są poszczególne klasy. Firmy budowlane, podobne do przedsiębiorstwa Gut-Bud, w swojej ofercie posiadają między innymi wszelkiego rodzaju parametry stali, a wybór zależy od konkretnych potrzeb. Wybór konkretnych klas stali zależy od decyzji uprawnionego do takich czynności konstruktora, albowiem nie każdy rodzaj stali nadaje się do wszystkiego.
Klasy a wytrzymałość stali
Poszczególne rodzaje klas różnią się od siebie wytrzymałością. Oznaczenie literowe określa również granicę plastyczności. Mówi ona o tym, w jakim stopniu odkształcony pręt potrafi wrócić do swojego pierwotnego kształtu. Taką właściwość oznacza się literą A i kolejnymi cyframi rzymskim.
Klasa stali, w skali od A-0 do A-IIIN jest istotna dla konstruktorów już na etapie wstępnych robót. Architekci na etapie projektowania również muszą wiedzieć, czy dana klasa stali wytrzyma przewidywane obciążenie.
Gatunek stali, czyli jej skład, określa inne oznaczenie i w zależności od zawartości w niej różnych pierwiastków, oznaczana jest za pomocą kombinacji odpowiednich liter i cyfr.
Stal zbrojeniowa, oprócz granicy plastyczności, charakteryzuje się ciągliwością. Jest to zdolność pozwalająca na uzyskiwanie sporych odkształceń bez wpływu na zwiększenie sił naprężających. Ciągliwość odpowiednio przekłada się na trwałość budowanych elementów, dlatego skoro nie chce się szybkiego zniszczenia budowli, ta cecha powinna posiadać duży współczynnik.
Jakie są cechy dobrej stali zbrojeniowej?
Stal zbrojeniowa powinna charakteryzować się doskonałymi właściwościami wytrzymałościowymi, żeby długo mogła zapewniać sprężystość zbrojenia. Druga pożądana u stali zbrojeniowej zaleta, to duża plastyczność, aby przy ewentualnym przeciążeniu, została zachowana nośność.
Konstruktorzy i architekci szczególną uwagę powinni zwrócić podczas projektów budowli narażonych na wszelkie nieprzewidywalne obciążenia, takie jak gwałtowne uderzenia, wybuchy czy trzęsienia ziemi. Wtedy to w budowanych konstrukcjach powinien być zapas bezpieczeństwa, pozwalający budynkowi wyjść cało z każdego gwałtownego zdarzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana