Czym jest kąpiel galwaniczna?

Zabezpieczenie metalowych przedmiotów jest bardzo ważne, aby były odporne na korozję, a więc powstawanie rdzy. Jako, że stal wykorzystywana jest w wielu branżach, to jej korodowanie może przynieść niekorzystne skutki. Należą do nich między innymi psucie się konstrukcji, sprzętów, a także wielu maszyn. Aby tego uniknąć metale poddaje się kąpieli galwanicznej. Wyjaśniamy, czym jest ten proces oraz jakie efekty daje.
Kąpiel galwaniczna w praktyce
Kąpielą galwaniczną nazywa się roztwór wodny ze związkami chemicznymi, które z wykorzystaniem napięcia elektrycznego tworzą na powierzchni metali powłokę ochronną. Wodny roztwór to z kolei tak zwany elektrolit, mający zdolności do przewodzenia prądu. Jego źródłem jest specjalny prostownik.
Przed rozpoczęciem cynkowania galwanicznego stal jest dokładnie oczyszczana, aby galwanizacja objęła warstwę wierzchnią samego przedmiotu, a nie jego zabrudzeń. Odtłuszczanie i pozbywanie się tlenków to zatem czynności niezbędne, by można było wykonać kąpiel. Dodatkowo tuż przed pokryciem metalu powłoką przystępuje się do jego płukania.
Proces galwanizacji przebiega w 2 etapach:
- odłączenie się jonów metalu od cząsteczek wody, w wyniku czego powstają tak zwane zarodki krystalizacyjne,
- łączenie się zarodków w powłokę galwaniczną.
O kąpieli galwanicznej wypowiada się pracownik zakładu galwanizacji GALWANEX: Kąpiele galwaniczne przeprowadzane na metalach są niezbędne, aby zapewnić ich trwałość i długoletnią żywotność. Podczas takiego procesu dochodzi do zmiany struktury chemicznej, w wyniku czego z jonów metali powstaje cienka powłoka elektrolityczna. Cynkowanie galwaniczne przeprowadzają specjalne zakłady, w których doświadczeni pracownicy czuwają nad każdym etapem tego procesu.
Jak na metale wpływa kąpiel galwaniczna?
Końcowym efektem kąpieli galwanicznej jest utworzenie na powierzchni stalowego przedmiotu powłoki ochronnej, która zapewnia metalowi odporność na korozję. Jest gładka i pozbawiona wszelkich wypukłości oraz chropowatości. Ponadto zabezpiecza metalowy detal przed uszkodzeniami mechanicznymi, ponieważ nie jest podatna na ścieranie. Oprócz tego pełni funkcję dekoracyjną, uatrakcyjniając wygląd przedmiotu.
Utworzenie powłoki galwanicznej jest przydatne szczególnie w przypadku biżuterii, części pojazdów lub różnych maszyn. Również tych sprzętów, które wykorzystywane są w trudnych warunkach atmosferycznych. Aby jednak metal został odpowiednio zabezpieczony, do kąpieli galwanicznej muszą zostać wykorzystane nowoczesne technologie oraz sprzęty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Surowce mineralne
Komfort Izol Sp. z o.o. Sp. z o.o.
woj. wielkopolskie61-806 Poznań, Półwiejska 17 lok. 26
-
Hutnictwo - wyroby
Stam Andrzej Murzacz. Wyroby hutnicze
woj. dolnośląskie58-300 Wałbrzych, Cicha 5