Czy stal kwasoodporna i stal nierdzewna to synonimy?
Wiele osób stosuje zamiennie pojęcia stali kwasoodpornej i nierdzewnej. Przepisy na przestrzeni lat zmieniały te definicje i klasyfikację obydwu rodzajów stali. Obecnie normy europejskie obowiązujące w Polsce zaliczają stal kwasoodporną do grupy tworzyw nierdzewnych. Tak naprawdę, pojęcie to przestało być stosowane. Z tego powodu pojawia się wiele pomyłek podczas zamówień materiałów kwasoodpornych. Jak ich uniknąć? Podpowiadamy.
Stal nierdzewna a kwasoodporna — podstawowe różnice
Według dawnych polskich norm stale nierdzewne dzieliło się ze względu na stopień antykorozyjności. Obowiązujące przepisy wyróżniały cztery podstawowe rodzaje tworzywa: stal nierdzewną, chromową, austenityczną kwasoodporną oraz żaroodporną i żarowytrzymałą. Do grupy tej należały zatem tworzywa o zawartości chromu nie mniejszej niż 10,5%. Stale kwasoodporne stanowiły natomiast tworzywa odporne na działanie kwasów organicznych i nieorganicznych. W tej grupie znalazły się też stale chromowo-niklowe. Uważano wówczas, że tworzywami kwasoodpornymi są te o austenitycznej strukturze świadczącej o odporności na działanie kwasów.
Przeczytaj również: Jakie przedmioty składają się na osprzęt żeglarski nierdzewny?
Obecnie obowiązujące normy znacznie różnią się od poprzednich. Z tego powodu, przy zamówieniach wyrobów stalowych należy posługiwać się aktualną terminologią. Oznacza to, że wymagane jest podanie producentowi dokładnych parametrów tworzywa.
Przeczytaj również: Czy stal nierdzewna rzeczywiście nie rdzewieje?
Jak współczesne normy klasyfikują stal kwasoodporną i nierdzewną?
Jak już wspomniano, obecnie obowiązujące normy nieco inaczej klasyfikują stale nierdzewne i kwasoodporne. W Polsce dzieli się je na podstawie europejskiej normy PN-EN 10088, która wyróżnia trzy rodzaje stali odpornych na korozję:
Przeczytaj również: Zalety balustrad ze stali nierdzewnej
- nierdzewne,
- żaroodporne,
- żarowytrzymałe.
– Przepisy te dotyczą także form płaskich i długich wyrobów stalowych. Współczesne normy nie korzystają już z definicji stali kwasoodpornej. Pojęcie to wraz z wprowadzeniem nowych przepisów przestało obowiązywać. Stale kwasoodporne stanowią część grupy tworzyw nierdzewnych. Jedynym wyjątkiem są stale żaroodporne i żarowytrzymałe — informuje przedstawiciel firmy Tom Stal.
Stale nierdzewne i kwasoodporne dzielą jednak pewne różnice. Dla porównania ich właściwości stosuje się kilka metod. Jedną z nich jest test molibdenowy, którego celem jest wykrycie pierwiastków obecnych w składzie chemicznym stopu. Jeśli chodzi o stale kwasoodporne, dla ich rozpoznania mierzy się także poziom magnetyczności. Stal kwasoodporna przyciągnie do siebie przyłożony magnes, nierdzewna zaś ujawni swoją magnetyczność w niewielkim stopniu lub w ogóle. Aby uniknąć błędów podczas zamówień u producentów, zaleca się posługiwanie obecnie obowiązującym nazewnictwem tworzyw. Wymagane są także precyzyjnie określone parametry konkretnego rodzaju stali.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana