Czy śruby nierdzewne rzeczywiście nie rdzewieją?

Spis treści
- Czym jest rdza i jak powstaje?
- Dlaczego śruby nierdzewne są odporne na korozję?
- Kiedy warto sięgnąć po śruby nierdzewne?
Korozja to jeden z najbardziej niszczących procesów, jeśli chodzi o metalowe elementy, w tym także te wykorzystywane do wykonywania połączeń rozłącznych. Jej pojawienie się na śrubach, wkrętach lub gwoździach znacznie obniża jakość i wytrzymałość wykonanych z ich wykorzystaniem połączeń. Czy wobec tego śruby nierdzewne faktycznie są na nią odporne w 100%?
Czym jest rdza i jak powstaje?
Rdza jest powierzchniowym uszkodzeniem ciągłości metalu, które następuje na skutek różnorodnych czynników atmosferycznych oraz chemicznych wchodzących w reakcję z materiałem. Jest ona efektem procesu utleniania się pierwiastków żelaza w stali z wodą obecną w powietrzu lub bezpośrednio oddziaływającą na dany element stalowy.
Najczęściej objawia się ona w postaci brązowych i rudych plam, które w sprzyjających warunkach stopniowo zaczynają obejmować cały element, doprowadzając do jego całkowitego zniszczenia. W przypadku rdzewienia elementów złącznych takich, jak śruby zjawisko to może więc doprowadzić do zerwania wykonanych za ich pomocą połączeń.
Dlaczego śruby nierdzewne są odporne na korozję?
Aby móc uniknąć wspomniany powyżej konsekwencji korozji niezbędne jest zastosowanie śrub, które wykonywane są ze stopów stali o obniżonej zawartości węgla. Dzięki temu zyskują one właściwości nierdzewne, uodparniające je na działanie warunków atmosferycznych, kwasów oraz zasad w niskim stężeniu.
Dodatkowo śruby nierdzewnewykonywane z takiej stali zawierają także w swoim składzie chrom, który pod wpływem reakcji z tlenem tworzy warstwę ochronną tlenku chromu, która nie jest widoczna gołym okiem, jednak skutecznie chroni materiał przed korozją.
Kiedy warto sięgnąć po śruby nierdzewne?
Wiedząc już, z czego wynika rdzewienie stali i dlaczego śruby nierdzewne są odporne na korozję, zapytaliśmy o to kiedy najlepiej ich używać specjalistę z firmy Mix-Met zajmującej się sprzedażą internetową śrub nierdzewnych i nie tylko.
Zastosowanie śrub nierdzewnych jest niezwykle szerokie, ponieważ zaleca się ich użycie wszędzie tam, gdzie wykonane z ich wykorzystaniem połączenia mogą być narażone na czynniki sprzyjające powstawaniu korozji. Wobec należy po nie sięgnąć w przypadku produkcji wszelkiego rodzaju pomp, bojlerów, sprzętu AGD, a także podczas budowy mostów, łodzi czy statków. Śruby nierdzewne powinny być także stosowane w przypadku wykonywania połączeń z elementów nierdzewnych, ponieważ tylko wtedy cała konstrukcja będzie w pełni odporna na korozję.
Warto również wspomnieć, że pomimo tego, iż śruby nierdzewne są w pełni odporne na korozję, na ich powierzchni mogą pojawiać się wraz z czasem różnorodne plamy. Nie są one jednak rdzą i wynikają wyłącznie z ich kontaktu z zabrudzeniami. Aby je usunąć, wystarczy więc przetrzeć śruby szmatką lub gąbka nylonową. Stosując śrub nierdzewnych, należy także zachować szczególną uwagę i unikać używania w tym celu narzędzi, takich jak np. druciane szczotki, które mogłyby zniszczyć ich antykorozyjną powłokę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Metale - obróbka, maszyny
Dypamet s.c. Józef Pawlus, Krzysztof Pawlus
woj. śląskie43-100 Tychy, Budowlanych 156
-
Metale - obróbka, maszyny
Remasz L. M. Przybysz sp.j.
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Polna 97