Co zaliczamy do złomu stalowego?
Wielu z nas posiada w swych piwnicach i garażach zalegające, niepotrzebne przedmioty. Mogą to być niesprawne lodówki, kuchenki, grzejniki, powyginane elementy karoserii samochodu, odpady po remontach oraz całe mnóstwo innych, głównie metalowych śmieci. Często nie wiedząc, co z nimi zrobić przechowujemy je latami, by i tak któregoś dnia zwyczajnie je wyrzucić.
Choć temat ekologii i ochrony środowiska od lat jest porządnie nagłaśniany, nie każdy zdaje sobie sprawę, że wszystkie wymienione wyżej rzeczy – po odpowiednim przetworzeniu – nadają się do ponownego wykorzystania. Jeśli tylko wiemy, gdzie zwrócić się o pomoc, poza tym, że jak należy zadbamy o środowisko naturalne za, wydawać by się mogło, zwykłe rupiecie otrzymamy pewną ilość pieniędzy.
Przeczytaj również: Czy stal nierdzewna rzeczywiście nie rdzewieje?
Skup złomu – wprowadzenie
Firmy zajmujące się skupem złomu posługują się klasyfikacją, usprawniającą proces przetwarzania surowców, ułatwiającą przy tym segregację samym klientom. Warto wiedzieć, że każda odmiana metalu jest wyceniana inaczej. Oprócz tego przedsiębiorstwa wprowadzają także umowne progi ilościowe, oddzielające przede wszystkim hurt od detalu.
Przeczytaj również: Korzyści ze srebrzenia stali i metali kolorowych
Czym charakteryzuje się stal?
Nasza tytułowa stal to plastycznie obrobiony stop żelaza z węglem. Obecnie stosowana jest w mnogich gałęziach produkcji, gdyż wyróżnia się cennymi właściwościami – między innymi szczególną wytrzymałością. Najczęściej spotyka się ją w architekturze, przemyśle samochodowym, górniczym oraz spożywczym. W ostatnich latach zaczęto przymierzać się do zrównoważonego dysponowania tym surowcem. Recykling na szczęście okazuje się bardziej opłacalny, niż tak zwana produkcja od zera – dzięki niemu oszczędzamy sporo zasobów.
Przeczytaj również: Dennice do zbiorników - podstawowe informacje
Dwa rodzaje złomu stalowego
Jak powiedziała nam osoba reprezentująca firmę Caban Recykling: Wyróżniamy dwa rodzaje złomu stalowego: wsadowy oraz niewsadowy. Podział ten podyktowany jest możliwościami dalszego użycia materiału. Pierwszy typ – przystosowany do bezpośredniego wykorzystania w piecach hutniczych – posiada określone parametry fizyczne, ogólny skład oraz dopuszczalną zawartość zanieczyszczeń. Nie bez znaczenia są także jego wymiary i masa. Złom niewsadowy to natomiast wszystko, co tym normom nie odpowiada. Nim także zacznie funkcjonować jako wsad, zostanie najpierw poddany odpowiedniej termiczno-mechanicznej obróbce.
Czego nie przyjmie od nas skup złomu?
Firmy zajmujące się skupem odbiorą od nas części maszyn i konstrukcji stalowych, a nawet luźne blachy. Możemy oddać także śruby, gwoździe oraz druty. Wątpliwości mogą budzić jednak zepsute sprzęty RTV i AGD – nie każdy bowiem punkt ma możliwość przyjęcia tego typu odpadów. Choć może się to wydawać zupełnie oczywiste pamiętajmy, że do skupów złomu nie przynosi się materiałów, pozyskanych w sposób nielegalny. Chociażby fragmentów torów, pokrywek studzienek kanalizacyjnych, czy znaków drogowych. Co ciekawe, pracownik opisywanego miejsca według polskiego prawa nie może również przyjąć od nas monet, będących aktualnie w obiegu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana