Co to znaczy, że blacha jest ryflowana?
Ryflowane blachy mają na swojej powierzchni specjalnie stworzoną fakturę. Najczęściej przybiera formę zbliżoną do ziaren jęczmienia lub spłaszczonej soczewki. Zgrubienia te nazywane są właśnie ryflami i mają wysokość wynikającą z grubości blachy. Na najcieńszych arkuszach może wynosić tylko 0,5 mm, a na grubszych nawet 2 mm. Czym się wyróżnia taka blacha?
Dlaczego ryfluje się blachy?
Blachę ryfluje się głównie po to, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się i zabezpieczyć powierzchnię przed ścieraniem. W niektórych przypadkach proces ten dodatkowo zapewnia bardziej stabilny chwyt. Blacha ryflowana stalowa jest często stosowana jako materiał do wykonywania nawierzchni w takich miejscach, w których pracownicy są narażeni na ryzyko upadku. Potknięcia i poślizgnięcia to największa grupa przypadków, która powoduje wypadki w pracy kończące się urazem lub nawet śmiercią. Ryzyko takiego zdarzenia wzrasta, gdy zastosuje się powierzchnię z gładkich blach. Ryflowana powierzchnia daje możliwość sprawnego odprowadzenia wszelkich zalegających na jej powierzchni substancji. Zwiększa równocześnie przyczepność do podłoża.
Gdzie stosuje się ryflowane blachy?
Blachy ryflowane i antypoślizgowe powierzchnie stosuje się w przypadku obiektów oraz elementów maszyn zgodnie z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Z uwagi na swoje właściwości, produkt ten wykorzystuje się jako materiał do wykonywania nawierzchni elementów w budynkach – stopni, przejść, włazów i drabin. Korzystają z niego także konstruktorzy maszyn, urządzeń i pojazdów. Blachę ryflowaną stosuje się w pojazdach – na podłogach, pochylniach i osłonach. Tego typu produkt oferuje m.in. hurtownia stali, wyrobów hutniczych Hermes, która dba o bezpieczeństwo swoich Klientów.
Jakie właściwości ma ryflowana blacha?
Blacha ryflowana to nie tylko zwiększona antypoślizgowość i atrakcyjny wygląd. Do jej właściwości można zaliczyć przede wszystkim odporność na obciążenia mechaniczne, ścieranie oraz korozję. Produkt ten można poddawać wszystkim formom obróbki i uzyskiwać z niego odpowiednie formy przestrzenne do produkcji stopni czy innych elementów o rozbudowanej geometrii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana