Blachodachówki – popularny materiał dekarski
![Blachodachówki – popularny materiał dekarski Blachodachówki – popularny materiał dekarski](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-73827-blachodachowki-popularny-material-dekarski.jpg)
Jednym z najczęściej chyba wykorzystywanych w Polsce materiałów na pokrycie dachowe budynków, szczególnie o charakterze jednorodzinnym, jest blachodachówka. Nie bez przyczyny – pokrycie wykonane z blachy oferuje użytkownikom sporo zalet. Jakie są cechy tego materiału? Co warto wiedzieć o blachodachówkach? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule!
Czym jest blachodachówka?
Blachodachówka jest pokryciem dachowym wykonanym z profilowanej blachy stalowej albo aluminiowej (grubość – 0,4-0,6 mm) tłoczonej tak, by wizualnie przypominała ona tradycyjną dachówkę ceramiczną. Składa się zwykle z kilku warstw: podkład stalowy pokryty jest warstwą ochronną w postaci ocynku lub alucynku, na wierzchu zaś znajduje się warstwa polimeru (np. poliestrowa) i/lub posypka mineralna. Najczęściej wybierane formy blachodachówki to arkusze lub moduły.
Przeczytaj również: Jak montuje się blachodachówki?
Zalety i wady blachodachówek
Popularność tego materiału dekarskiego nie wzięła się znikąd, blachodachówki mają bowiem sporo zalet. Są to m.in. uniwersalność zastosowania, względnie niska cena, a także wysoka jakość i trwałość tego pokrycia dachowego. Blachodachówki można położyć na dachach o kącie nachylenia od 9 do 90°. Ich niezaprzeczalną zaletą jest też możliwość pokrycia większości konstrukcji dachowych bez zbędnego obciążenia konstrukcji więźby (maleje więc całkowita waga dachu), są wreszcie sporo tańsze w zakupie od dachówek ceramicznych.
Przeczytaj również: Blachodachówka na dachu. Warto czy nie?
Koszt krycia dachu blachodachówką jest, w porównaniu do innych pokryć, niski, a to z powodu jej niewielkiej masy własnej, która wynosi przeciętnie 3-6 kg/m2. Tak niska masa pozwala na krycie dachów nowych oraz tych o nadgryzionych zębem czasu konstrukcji więźby. W tym ostatnim przypadku niski koszt samego materiału pokrycia łączy się z mniejszym kosztem naprawienia więźby. Do tego jest to rozwiązanie systemowe: producenci blachodachówek oferują w sprzedaży nie tylko samo pokrycie, ale też szereg dodatkowych akcesoriów, w postaci kalenic, gąsiorów itp. Ułatwia to i zdecydowanie przyspiesza prowadzenie prac dekarskich.
Jeśli zaś mowa o wadach blachodachówek, to najczęściej mówi się o ich nietrwałości oraz niskiej izolacyjności akustycznej takiego pokrycia. W tych kwestiach jednak wszystko zależy od rodzaju powłoki, która położona jest na rdzeń. Najczęściej jest to powłoka z kilku warstw farb lub polimerowa; jej właściwości zabezpieczają dach przed mniejszymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz wypłowieniem na skutek uleganiu działania czynników atmosferycznych. W sprzedaży znajdziemy również pokrycia wykończone kruszywem mineralnym lub posypką ceramiczną: arkusz blachy pokryty zostaje wcześniej określonym lepiszczem, dzięki czemu można nie tylko nałożyć posypkę, ale też zabezpieczenie wzmacnia blachodachówki, tworzy dodatkową warstwę izolacyjną, zwiększa wreszcie masę własną blachodachówek, co przekłada się na skuteczne osłabienie działania siły ssącej wiatru. A jeśli mowa o izolacyjności akustycznej, to niewielka inwestycja w dodatkowe zabezpieczenie konstrukcji dachu, na przykład przez zaizolowanie wnętrz połaci wełną mineralną zlikwiduje problem hałasu i jednocześnie poprawi warunki termoizolacyjne konstrukcji dachu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Bramy, ogrodzenia, kraty
Andrzej Radziszewski Z.P.U.H. Met-Bud
woj. łódzkie97-340 Niechcice, Piotrkowska 9
-
Bramy, ogrodzenia, kraty
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Hurtownia Stali Justyna Kobus
woj. warmińsko-mazurskie12-100 Szczytno, Przemysłowa 13
-
Bramy, ogrodzenia, kraty
Bartex Zakład Ślusarski Bramy Ogrodzenie Roman Zazula
woj. opolskie49-345 Skorogoszcz, Armii Krajowej 9A